Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
23.09.2019

Hudobný kalendár na 23. septembra

Hudobný kalendár na 23. septembra.

Foto:Ray Charles

Bratislava 22.09.2019 (TASR)

      1926 John Coltrane (†17.7.1967)
      1930 Ray Charles (†10.6.2004)
      1938 Ben E. King (†30.4.2015)
      1943 Julio Iglesias
      1943 Steve Boone / Lovin' Spoonful
      1947 Neal Smith / Alice Cooper Group
      1949 Bruce Springsteen
      1950 Ján Lauko
      1955 Pavol Danišovič

Narodenia


      *1926, John Coltrane (rodený John William Coltrane), známy aj ako Trane, Hamlet, North Carolina, USA, jazzový saxofonista, skladateľ a vedúci orchestra. K hudbe ho priviedol starý otec, prvý nástroj, na ktorom hral v školskom orchestri bol lesný roh. Po ňom to bol klarinet a nakoniec saxofón. Počas vojenskej služby hrával s námorníckou kapelou. Úspešné pre neho bolo obdobie od polovice 50. rokov. Nahral viac ako stovku albumov. Zomrel 17. júla 1967 vo veku 40 rokov v americkom Huntingtone.

      *1930, Ray Charles (rodený Raymond Charles Robinson), Albany, Georgia, USA, spevák, klavirista, skladateľ, aranžér. V šiestich oslepol na zelený zákal. Odišiel do štátnej školy pre slepých a hluchonemých a tam začal študovať hudbu. V priebehu krátkej doby sa naučil hrať na skoro všetky nástroje v školskom orchestri. Keď mal desať, zomrela mu matka, v pätnástich aj otec. Odchádza zo školy a začal sa venovať hudbe. Príležitostne si zarábal hraním v orchestroch na Floride a potom aj v rodnej Georgii. V roku 1949 nahráva prvé štúdiové skladby a v júli 1957 vychádza jeho prvý album s názvom Ray Charles. Prvýkrát viedol americkú hitparádu v novembri 1960 so skladbou Georgia On My Mind. V apríli 1961 na slávnostnom odovzdávaní získal hneď štyri ceny Grammy. Prichádzajú ďalšie hity, medzi inými aj I Can't Stop Loving You, za ktorú získal ďalšiu cenu Grammy. V singlovej hitparáde mal celkom 33 skladieb, jeho diskografia obsahuje viac ako päťdesiat albumov. Ray Charles zomrel 10. júna 2004 vo veku 73 rokov v Beverly Hills. Režisér Taylor Hackford nakrútil o jeho speváckej dráhe životopisný film s názvom Ray, premiéru mal 29. októbra 1994 a predstaviteľ Charlesa, herec Jamie Foxx získal Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe.

      *1938, Ben E. King (rodený Benjamin Earl Nelson), Henderson, North Carolina, USA, soulový spevák. Od deviatich rokov žil s rodinou v newyorskom Harleme. So spevom začínal s doo-wopovými skupinami Four B's a Moonglows. Od roku 1958 vystupoval so skupinou Five Crowns, ktorej bol spoluzakladateľom. Manažér Treadwell angažoval celú vokálnu skupinu a premenoval ich na Drifters, keď členov predchádzajúcej skupiny s týmto názvom prepustil. V priebehu roka mali v rebríčku päť hitov. V máji 1960 Ben King odišiel, pretože nebol spokojný s nízkym platom. V auguste 1961 vydal prvú LP platňu Spanish Harlem. Už mesiac predtým sa jeho pieseň Stand By Me stala hitom, v roku 1975 nahral cover verziu aj John Lennon. Jeho diskografia dnes ráta viac ako dve desiatky albumov. V singlovej hitparáde mal sedem skladieb. Zomrel 30. apríla 2015 v New Jersey vo veku 76 rokov.

      *1943, Julio Iglesias (rodený Julio José Iglesias de la Cueva), Madrid, Španielsko. Ako každý španielsky chlapec aj on túžil iba po jedinom, byť hráčom slávneho Realu Madrid. Skoro sa mu to podarilo, postupne prechádzal žiackymi družstvami a bol brankárom v juniorskom tíme. Jeho sľubná futbalová kariéra skončila pri autonehode, keď sa s autom prevrátil na strechu, okrem iných zranení utrpel komplikovanú zlomeninu nohy a poranil si chrbticu v oblasti krku. Hrozilo, že mu ochrnú končatiny. Aby si zvýšil cit v rukách, začal hrať na gitare. V roku 1968 vyhral súťaž mladých spevákov Spanish Song Festival v Benidorme. V roku 1969 vydal debutový album Yo Canto.  V roku 1970 reprezentoval Španielsko na veľkej cene Eurovízie v Amsterdame. So skladbou Gwendolyne, skončil štvrtý. V roku 1970 sa oženil prvýkrát, za manželku si zobral filipínsku novinárkou Isabel Preysler. Mali tri deti, dcéru Isabel, a synov Julia a Enriqua. Rozišli sa v roku 1978. Na začiatku 90. rokov sa oženil druhýkrát, za manželku si zobral holandskú modelku Mirandu Rijnsburger. Majú päť detí, troch synov a dve dcéry. Najmladší je syn Guilermo, ktorý sa narodil v máji 2007. Dnes má Julio Iglesias na svojom konte viac ako osem desiatok vydaných albumov a kompilácií, najnovším je štúdiovka Dois Coracöes z augusta 2017. Predaj platní prevýšil 300 miliónov výliskov, čo ho radí medzi najúspešnejších sólových umelcov všetkých čias a za ich predaj získal viac ako 2600 zlatých a platinových platní. V roku 1984 získal cenu Grammy za najlepší latino album, v roku 1988 druhú opäť za najlepší album, rok nato dostal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Spieva v 14-tich jazykoch, absolvoval päť tisíc koncertov na piatich kontinentoch. V rámci Julio Iglesias Starry Night World Tour koncertoval v Bratislave 21. júna 2012 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

      *1943, Steve Boone, Camp Lejeune, North Carolina, USA, basový gitarista skupiny Lovin' Spoonful. Túto pop-folkovú formáciu založil v januári 1965 spevák a gitarista John Sebastian.  Za svoje pôsobisko si zvolili New York. Už v októbri 1965 mali v americkej hitparáde prvú skladbu Do You Believe In Magic. V novembri pod rovnakým názvom vydali aj prvú LP platňu. V apríli 1966 vydali úspešnú LP platňu Daydream. V americkom singlovom rebríčku mali desať skladieb. Najväčším hitom bola skladba Summer In The City, ktorá bola v auguste 1966 na čele hitparády. Napriek úspešnej kariére sa rozišli už v októbri 1968. Vydali štyri albumy a jednu hitovú kompiláciu. V roku 1979 sa na dva roky vrátili na hudobnú scénu, od roku 1991 opäť pokračujú v koncertnej činnosti. V roku 2000 ich uviedli do Rokenrolovej siene slávy.

      *1947, Neal Smith, Akron, Ohio, USA, hráč na bicích nástrojoch skupiny Alice Cooper Group v rokoch 1967 až 1974. Túto formáciu založil spevák Alice Cooper už v roku 1965 a podľa jej názvu si aj on zmenil meno. V auguste 1969 vydali prvú LP platňu s názvom Pretties For You. V júni 1972 mali prvý hit, skladbu s názvom School's Out. Úspech im priniesol aj rovnomenný album School's Out v auguste 1972 a hlavne album Billion Dollar Baby, vydaný v apríli 1973, ktorý sa dostal na prvé miesto v americkom aj anglickom rebríčku albumov. V roku 1975 sa Alice Cooper rozhodol pre sólovú dráhu. V americkej singlovej hitparáde mal jedenásť piesní, okrem School's Out boli hitmi You And Me v júni 1977 a Poison v októbri 1989. Jeho muzikantskú dráhu dokumentujú viac ako dve desiatky štúdiových a viac ako tri desiatky kompilačných a live albumov, najnovší Breadcrumbs vyšiel v septembri 2019. V bratislavskej Incheba aréne koncertoval 15. septembra 2019.

      *1949, Bruce Springsteen (rodený Bruce Frederick Joseph Springsteen), Long Branch, New Jersey, USA, spevák, gitarista a skladateľ. Prvú gitaru za 18 dolárov si kúpil v miestnej záložni. Jeho vzormi boli Elvis Presley, Chuck Berry, Beatles a Rolling Stones. V 17-tich hral v prvej kapele, mala názov Castiles. Prijal ho tam priateľ jeho sestry. V roku 1969 založil skupinu Child, tú potom premenoval na Steel Mill. Vydržali dva roky. Potom založil formáciu The Bruce Springsteen Band, ktorú v novembri 1973 premenoval na E-Street Band. Už v januári 1973 vydal debutový album Greetings from Asbury Park, N.J. Na konci roku 1975 sa  Springsteen stretol s producentom Philom Spectorom. Ten bol aj pri skupine Beatles v závere ich spoločnej éry. Výsledkom boli prvé koncerty v Anglicku. V apríli a máji 1981 koncertoval na európskom turné. V júni 1984 vychádza jeho najúspešnejší album Born In The USA. Vo februári 1985 dostáva Bruce Springsteen prvýkrát Cenu Grammy. Rok nato dostáva aj cenu Brit Awards, do dnešných dní získal 20 cien Grammy. Na svojom konte má v súčasnosti osemnásť štúdiových albumov, najnovší High Hopes vyšiel v januári 2014, predchádzajúci s názvom Wrecking Ball vydal v marci 2012. Osem z nich vrátane najnovšieho sa v rebríčku dostalo na prvé miesto. K diskografii patrí aj dvanásť live a kompilačných albumov, ten najnovší Collection:1973-2012 vyšiel v marci 2013. Predal viac ako 120 miliónov albumov.

      *1950, Ján Lauko, Bušince, okres Veľký Krtíš, skladateľ a hráč na klávesových nástrojoch. Po maturite vyštudoval hru na akordeóne na konzervatóriu v Bratislave. V roku 1971, po odchode Mariána Vargu a Fedora Freša nastúpil spolu s gitaristom Jánom Farkašom do druhej zostavy skupiny Prúdy  za klávesové nástroje a zažil druhé slávne obdobie tejto formácie, ktoré prezentovali skladby Medulienka či Učiteľka tanca. V roku 1974 odišiel  do slovenského hudobného vydavateľstva OPUS, kde pôsobil ako hudobný a zvukový režisér. S Prúdmi však spolupracoval ďalej ako režisér nahrávok aj ako štúdiový hráč. V prvej polovici 80. rokov spolupracoval Ján Lauko aj s Marikou Gombitovou a zložil pre ňu sedem skladieb, medzi nimi Cukráreň na dlani námestia, Srdcia dievčat, Rozhovor s neznámou či Cirkusový kôň. Tie vyšli na albumoch Môj malý príbeh a Slnečný kalendár. Posledná Laukova spolupráca s Pavlom Hammelom je na albume Unpluged. Napísal pre Hammela pár piesní, medzi nimi Poď, Láska, vojna, atď aj hit ZRPŠ.

      *1955, Pavol Danišovič, Trnava, skladateľ, aranžér a publicista. Vyštudoval odbor hudobná veda na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V roku 1979 začínal ako hudobný dramaturg v Československej televízii, od roku 1983 bol hudobným redaktorom v Čs. rozhlase. Už počas štúdia pôsobil vo viacerých amatérskych skupinách. Od roku 1982 sa venoval komponovaniu. Spolupracoval s textárom Romanom Spišiakom. Zložil piesne pre Beátu Dubasovú aj pre iných interpretov, medzi nimi aj pre Petra Lipu. Ako rozhlasový redaktor a moderátor sa špecializoval na hudobno-publicistické relácie. Podieľal sa na tvorbe dramaturgie programov typu Miss Slovensko či Zlatý slávik. V súčasnosti pôsobí ako výkonný riaditeľ Štúdia L+S. Populárna je jeho relácia Dvojbodky, ktorú vysiela v Rádiu Slovensko s hosťom Milanom Lasicom.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]