Bratislava 29.08.2019 (Skolske.sk)
Slovo monopson pochádza z gréckeho slova monos, čo je jediný a opsōnía, čo sa prekladá ako nakupovať, Monopson je v ekonómii stav, keď existuje iba jeden, ktorý kupuje jeden typ tovaru, alebo služby. Tento tovar poníka viac firiem. Je to jedna z foriem nedokonalej konkurencie, súmerná s monopolom.
Napríklad na trhu práce je veľký počet zamestnancov. Na druhej strane je len jeden podnik, ktorý môže nakupovať prácu. Môže to byť aj niekoľko firiem spojených do jednej skupiny a môže pôsobiť ako jediný zamestnávateľ. Zamestnanci väčšinou nie sú združení v jednom odbore. Tieto prípady sa stávajú vtedy ak v malom meste len jeden podnik len v jednom odbore. Je to napríklad textilný podnik, kde sa šijú odevy. Iný podnik tohto typu je veľmi ďaleko. Doprava do neho je časovo náročná a relatívne drahá. Preto ženy, ktoré šijú odevy sú nútené prijať monopsonickú mzdu. Podobným prípadom je to ak v malom meste je jediná baňa s hnedým uhlím. Iné bane sú takpovediac v nedohľadne.
Monopsonistická spoločnosť, teda jediný zamestnávateľ, stanovuje mzdovú sadzbu a pracovníci sú buď nútení prijať takúto sadzbu alebo hľadať iné zamestnanie.
Trh práce s prvkami monopsonie nie je neobvyklý. Obzvlášť často sa takéto situácie vyskytujú v malých mestách, kde je iba jedna veľká spoločnosť - zamestnávateľ.
Teóriu monopsonov vyvinula ekonómka Joan Robinson vo svojej knihe Ekonómia nedokonalej konkurencie (1933). V roku 1987 ju vydalo nakladateľstvo Pravda. Ekonómovia používajú termín „monopsonná sila“ podobným spôsobom ako „monopolná sila“ ako skratku pre scenár, v ktorom je v obchodnom vzťahu jedna dominantná sila. Tá je schopná stanoviť ceny, aby maximalizovala zisky, ktoré nepodliehajú konkurenčné obmedzenia. Monopsonná sila existuje, keď jeden kupujúci sa stretáva s malou konkurenciou zo strany ostatných kupujúcich, v prípade práce alebo tovaru. Je schopná určiť cenu za prácu alebo tovar, ktorý kupujú, na nižšej úrovni, ako by tomu bolo na konkurenčnom trhu.