Prvá písomná zmienka o Košiciach je z roku 1230, ale archeológovia našli pozostatky z dávnych čias, a to znamená, že Košická kotlina bola už od dávnych čias obývaná.
Košice sú druhým najväčším mestom na Slovenku s takmer 240 000 obyvateľov. Niektorí toto mesto nazývajú ako metropolu východného Slovenska. V roku 2013 Košice sa stali Európskym hlavným mestom kultúry a od roku 2016 majú titul Európske mesto športu. V posledných rokoch v Košiciach prebehli veľké obnovy, zrekonštruovali tam autobusovú a vlakovú stanicu, a aj v meste sa uskutočnili nejaké prestavby.
Neďaleko od vlakovej stanice nachádzame staré mesto, ktoré je rajom pre turistov, ktorí majú radi kultúru a kultúrne pamiatky.
Dóm sv. Alžbety
Dóm je najväčšou katedrálou na Slovensku a je postavený v gotickom štýle. Budovali ho počas viac ako storočia. Pôvodne tam stál kostol, ktorý vyhorel po požiari a Košičania boli nútení si dať postaviť nový kostol. A našťastie nechceli opäť postaviť jeden každodenný kostol, ale začali budovať jeden z najkrajších dómov v Európe. V Dóme sv. Alžbety nachádzame 3 oltáre: ústredný Oltár sv. Alžbety, napravo je Oltár navštívenia Panny Márie a Oltár sv. Antona Paduánskeho. Tento dóm nebol vždy katolíckym kostolom, ale bojovali pre neho protestanti s katolíkmi, ale nakoniec navždy ostal katolíckym dómom.
Kostol sv. Michala
Kostol je posvätený archanjelovi Michalovi. Nachádzame tu aj jeho sochu so sochami apoštolov Petra a Pavla. Stavba bola vybudovaná na mieste bývalého mestského cintorína a zo začiatku slúžila ako kostnica. Nad dverami je 6 roziet a jedna z nich je trošku otočená, lebo v minulosti ľudia verili, že len Boh vie stvoriť dokonalé dielo.
Hrajúca fontána
Fontána bola postavená v roku 1985 a dal ju postaviť vtedajší primátor mesta Rudolf Schuster. Predtým, takúto fontánu mohli obdivovať len mešťania v meste Vladimír (Rusko).
Jakabov palác
Budovu postavil v roku 1899 Arpád Jakab. V roku 1943 pribudol pri vchode na fasádu havran, ktorý má v zobáku prsteň, čo symbolizuje Mateja Korvína. Tak si pripomenuli, že spomínaný kráľ sa narodil pred 500 rokmi. Palác bol sídlom aj vtedajšieho prezidenta Československa, Eduarda Beneša a bol aj sídlom vlády.
Urbanova veža
Veža je druhou najstaršou stavbou v Košiciach. Pred stavbou je Zvon Urban, ktorý slúžil na to, aby ľudia vedeli presný čas. Pri požiari sa od horúcich plameňov roztrhol, ale dnes už môžeme zvon vidieť zrekonštruovane.
Socha Sándora Máraiho
Sochu jedného z najvýznamnejších rodákov Košíc môžeme navštíviť neďaleko od jeho rodného domu.
Morový stĺp
Ľudia, ktorí prežili vojnu, mor dali z vďaky postaviť tento stĺp, na ktorom nachádzame Pannu Máriu (Nepoškvrnenú – tak sochu nazýval sochár), sochu svätého Jozefa, sv. Šebastiána a kráľa sv. Ladislava. Na stĺpe sú symbolizované aj najväčšie hrôzy, ktoré v tej dobe trápili ľud: Vojna, Hlad a Mor.
Štátne divadlo Košice
Budova Štátneho divadla v Košiciach bola postavená v rokoch 1897-1899. Zvonka vyzerá ako historická stará budova, ale v skutočnosti divadlo je vybavené s najmodernejšími zariadeniami. Jeho podzemné šatne a kulisy siahajú až po Morový stĺp.
Keďže Košice sú mestom kultúry nachádzame tu aj Amfiteáter, kde hrajú svetoznáme kapely svoje koncerty, konajú sa divadelné predstavenia alebo sa premietajú filmy.