Bratislava 03.08.2019 (Skolske.sk)
Ibn Chaldún (1332 - 1406) bol arabský učenec a verejný činiteľ. Narodil sa v meste Tunis v Tunisku a zomrel v Egypte a Káhire.
V rodnom meste študoval Korán, gramatiku, právo a iné vedy. Intrigy ho donútili odísť do Španielska. Bol úradníkom pánov miest Tunis a Fés. Neskôr v Káhire pôsobil ako profesor a najvyšší sudca podľa zákonov šariá.
Práce Ibn Chaldúna o ekonomike sú aktuálne aj dnes. V práci Úvod do histórie analyzoval príčiny prosperity a úpadku krajín. Tvrdil, že štát má znižovať náklady, dane a clá. Podľa neho je to prekážkou podnikania a obchodu. Okrem iného tvrdil, že byrokracia nevie riadiť obchod. Mienil, že v tých krajinách, kde sa štát podieľa na výrobe a obchode sa dá očakávať relatívne zníženie ekonomických prebytkov a úpadok. Tieto princípy považoval za podmienky vybudovania civilizovanej spoločnosti.
Ibn Chaldún objavil veľké množstvo základných pojmov ekonomiky. Ešte pred klasikom Adamom Smithom používal pojem hodnoty a nevyhnutnosť deľby práce. Predbehol ďalšieho klasika Davida Ricarda tým, že opísal pracovnú teóriu hodnoty, ale aj Johna Keynesa tým, že posúdil úlohu štátu v stabilizácii ekonomiky.
Ibn Chaldún je prvým ekonómom, ktorý systematizoval poznatky o ekonomike a poukázal na dôležitosť technickej základne, špecializácie výroby a zahraničného obchodu kvôli získanie hospodárskeho prebytku. Analyzoval úlohu štátu a jeho stabilizačnú politiku ako prostriedku na zabezpečenie produktivity a zamestnanosti. Zaujímali ho otázky optimálneho zdaňovania, znižovania nákladov na verejné služby, výhody a prostriedky materiálnych stimulov. Medzi jeho výskumné záujmy patrila organizačná štruktúra, ekonomické očakávania, regulačný rámec, teória hodnoty, ekonomika výroby a ďalšie otázky
Ibn Chaldún sa stal prvým vedcom, ktorý bol vyzbrojený myšlienkou hospodárskeho prebytku. Navrhol biologickú teóriu vzostupu a úpadku národov a jeho harmonická všeobecná ekonomická teória určovala jeho prístup k histórii. Pred Ibnom Chaldúnom nebol vedec, ktorý by vytvoril takú konzistentnú teóriu všeobecnej ekonómie.