Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Vladimír Bačišin
13.07.2019

Abeceda ekonomiky – William Petty

TASR prináša príbeh významného ekonóma.

Foto: William Petty

Bratislava 13.07.2019 (Skolske.sk)

William Petty (1623 – 1687) bol jedným z prvých, ktorí o ekonómii premýšľali a písali systematicky. Jeho práce poskytujú pohľad na príjmy a dane. Jeho prínosom je aj to, že ekonómiu vybudoval ako systematickú vedu založenú na číslach.

William Pety v 13. či 14 rokoch rokoch opustil školu. Začal pracovať ako sprievodca na lodi, ktorá brázdila kanál Lan Manche  medzi Veľkou Britániou a Francúzskom. Po návrate absolvoval medicínu v Oxforde. Počas práce v Írsku zbohatol vo funkcii hlavného zememerača..

V práci Politická aritmetika (1671) napísal, že táto metóda by mala byť založená na číslach, váhach, alebo mierach.

Na rozdiel od iných ekonómov William Petty tvrdil, že obchodný prebytok nie  je potrebné využiť kvôli zväčšeniu bohatstva, ale kvôli zvýšeniu zamestnanosti. Oveľa dôležitejšie boli podľa neho peniaze, ktoré míňa vláda a vyberané dane. Kritizoval anglickú daňovú politiku. Tvrdil, že najväčšou brzdou ekonomického rozvoja štátu sú dane.  V XVII. storočí bolo veľmi nákladné samotné vyberanie daní. Veľká Británia sa vtedy preslávila množstvom krívd, ktoré vznikli práve pri výbere daní. William Petty odsudzoval dane z hlavy.  Musia ju platiť všetci občania štátu rovnako a jej výška teda nezávisí od príjmu. Je to regresívna daň. Tá sa vyberá úmerne viac od jednotlivcov, ktorých príjem je nižší.  Táto daň bola v minulosti používaná v mnohých krajinách. V starovekom Ríme ju platili slobodní bezzemkovia.

Uprednostňoval progresívne dane, keď ľudia platia podľa záujmu o verejný mier., teda podľa svojich statkov a bohatstvo. Okrem toho podporoval proporcionálnu spotrebnú daň  Pri proporcionálnej dani je priemerné daňové zaťaženie rovnaké pre všetky úrovne dôchodku.

Dane sú podľa Williama Pettyho škodlivé keď sa dostanú z obehu. Prospech prinášajú vtedy keď ich vláda minie, a vytvoria pracovné miesta. Podobné myšlienky mal Nicholas Kaldor (1908 – 1986). Ak výdavky vlády podporujú spotrebu, zvyšuje to národný produkt.

pic

Súvisiace články:
Abeceda ekonomiky – hospodárstvo starovekého Ríma


November 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]