Bratislava 09.07.2019 (Skolske.sk)
Sériu 13 tvorivých dielní absolvovali počas druhého polroka školského roka 2018/2019 žiaci základných a stredných škôl v Bratislavskom kraji, na ktorých sa oboznámili s najstaršími technológiami a umením hlavne z obdobia paleolitu a neolitu. TASR o tom v utorok informoval Branislav Kočan z občianskeho združenia Startech – Staré technológie.
Paleodielne sú tvorivé dielne primárne určené pre žiakov základných a stredných škôl, na ktorých sa prostredníctvom zážitkového vyučovania oboznámia s niektorými najstaršími technológiami z paleolitu, neolitu a začiatku staroveku. "Na úvod dostanú do rúk verné kópie nástrojov z obdobia paleolitu. Nielenže ich žiaci dostanú do ruky, ale si priamo vyskúšajú, ako sa s nimi pracovalo," uviedol Kočan.
Paleodielňa Gymnázium Metodova:
Podľa Kočana sa pravek v učebných osnovách dostal na okraj záujmu. "Na stredných školách sa dokonca nemusí vyučovať vôbec, okrajovo sa učí v rámci Dejín umenia. Pritom ide o najdlhšie obdobie v dejinách ľudstva – 99,8 percenta našej histórie. Obdobie praveku sa často preskakuje celé alebo sa učí veľmi schematicky," dodal Kočan. Cieľom projektu je odstrániť medzery vo vyučovaní praveku, predsudky či mylné informácie o našich najstarších predkoch. "Najlepší prostriedok je zážitkové vyučovanie spojené s manuálnymi činnosťami. Žiaci všetko dostanú do ruky, všetko si vyskúšajú, doslova si k praveku privoňajú," uzavrel Kočan.