Autor textu: TASR/Školské.sk
09.07.2019

Prešovská detská univerzita ponúkne účastníkom zážitkové vzdelávanie 

Deti sú rozdelené do dvoch študijných skupín.

Foto: PU Prešov

Prešov 09.07.2019 (Skolske.sk)

 Študentskou hymnou Gaudeamus igitur v pondelok Prešovská univerzita v Prešove (PU) slávnostne otvorila 12. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU). Počas celého týždňa čaká na malých vysokoškolákov bohatý program v podobe zážitkového vzdelávania. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

      Aj počas tohtoročnej PDU budú deti rozdelené do dvoch študijných skupín 'bakalárček', ktorú tvoria žiaci prvého až štvrtého ročníka základných škôl (ZŠ) a 'magisterček', ktorú tvoria žiaci piateho až deviateho ročníka ZŠ, respektíve zodpovedajúcich tried osemročných gymnázií. Vyučovanie potrvá od pondelka do piatku, každý deň od 8.00 h do 16.00 h.

     

Malí vysokoškoláci budú spoločne s lektormi – univerzitnými pedagógmi a študentmi, ako aj pozvanými osobnosťami z oblasti vedy a kultúry hľadať odpovede na otázky ako: Viete, čo znamenajú slová 'anima' a 'psyché'? Prečo sa vraví, že oči sú okná do duše? Čo sa deje v ľudskej mysli? Ako poznávame svet a akú úlohu majú v našich životoch emócie? Aké sú hranice nášho poznania? Na čo sa zameriavajú vedné odbory, ktoré sa ľudskej duši venujú?

Priblížila jedna z hlavných koordinátoriek PDU z Pedagogickej fakulty PU Adela Mitrová.

      Ako povedala, každý z predchádzajúcich ročníkov detskej univerzity mal svoju tému, ten tohtoročný nesie názov Zákutia duše.

      "V tomto roku sa na študijný program magisterček zapísalo 144 dievčat a chlapcov," uviedla riaditeľka Ústavu pedagogiky, andragogiky a psychológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU Lenka Pasternáková.

      Magisterčekovia si budú môcť podľa nej vyskúšať tvorivé písanie, dozvedia sa viac o tajomstvách nočnej oblohy, vzniku vesmíru, predsudkoch a stereotypoch, čakajú ich taktiež loptové hry, diagnostika klenby nohy či spoznávanie zákutí ľudského tela.

      

pic
Foto: PU Prešov

Bakalárčekovia, ktorých je tento rok 208, si zase budú môcť pozrieť ukážky z kynológie, zahrajú si netradičné hry, pozrú si bábkové divadlo, dozvedia sa o mytológii v súhvezdiach, vyskúšajú si sladké medovníkovanie alebo jazdu na koni.

      Špecifikom študijného programu PDU je, že na prednášky vždy nadväzujú semináre - tvorivé dielne. Prednášky však malí vysokoškoláci absolvujú spoločne, pracovné dielne prebehnú v študijných skupinách.

      Študijný pobyt na univerzite začali malí vysokoškoláci slávnostnou imatrikuláciou. Na záver svojho štúdia vypracujú absolventskú prácu a na slávnostnej promócii za účasti rodičov dostanú diplom s udelením titulu 'bakalárček', respektíve 'magisterček'. Promócia bude sprevádzaná vernisážou detských umeleckých prác vytvorených počas celého univerzitného týždňa.

      PDU zabezpečuje Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU spolu s Kabinetom výskumu detskej reči a kultúry Pedagogickej fakulty v spolupráci s ostatnými fakultami PU. Počas dvanástich ročníkov absolvovalo PDU takmer 2500 detí.

pic
Foto: PU Prešov
pic
Foto: PU Prešov
Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]