Bratislava 03.07.2019 (Skolske.sk)
Na trojdňovej konferencii sa v Bratislave zišli zástupcovia najväčších európskych vzdelávacích inštitúcií a experti na vzdelávanie. Spolu s predstaviteľmi bruselských inštitúcií ako aj so zástupcami nášho Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu sa venovali otázkam, aký vplyv bude mať priemyselná revolúcia Industrie 4.0 na školstvo a ako by sa mal v tejto súvislosti zmeniť vzdelávací systém. 150 medzinárodných expertov riešilo v troch workshopoch témy, ktoré sa dotýkajú aj Slovenska, ktoré je podľa analýzy OECD tiež ohrozené automatizáciou. Ktoré zručnosti, vedomosti a prierezové schopnosti by mal človek získať? Ako sa zmení svet práce? Na tieto kľúčové otázky sa snažili nájsť odpovede účastníci konferencie.
Thiemo Fojkar, prezident EVBB, zdôraznil, že je potrebné hľadať riešenia prehĺbením spolupráce pri riešení otázok v oblasti vzdelávania, ktoré trápia všetkých v Európe rovnako. Zástupca najväčšieho izraelského koncernu odborného vzdelávania ORT Eli Eisenberg predstavil víziu, ako sa má zmeniť izraelský systém výučby na odborných školách, aby vyhovoval podmienkam 21. storočia. Eszter Salomon z Parents International nastolila aktuálne výzvy v oblasti celoživotného vzdelávania na cieľovej skupine rodičov. Andrej Hutta z Newport Group pomenoval problémy, ktoré prináša automatizácia do sveta výroby a spoločne s Dolorez Sanchez-Bengoa navrhovali riešiť skreslený obraz odborného vzdelávania. Zaoberali sa takisto prípravou na odborné vzdelávanie, aby nebolo až druhou voľbou pre deti aj rodičov.
Konferencia bola zakončená spoločným vyhlásením - Bratislavskou deklaráciou, ktorú zaslali predstaviteľom Slovenska aj Európskej Únie. EVBB vznikla v roku 1991 a predstavuje strešnú organizáciu vzdelávacích inštitúcií, zaoberajúcich sa odborným vzdelávaním. Združuje viac ako 60 inštitúcií súkromného aj verejného sektora. Celkove EVBB zastrešuje 1 500 odborných stredísk z 20 európskych štátov ale tiež z ázijských krajín.