Kolín nad Rýnom/Bratislava 20. júna (TASR)
Francúzsky hudobný skladateľ nemeckého pôvodu, violončelista a divadelný podnikateľ Jacques Offenbach bol hlavným predstaviteľom francúzskej operetnej éry 19. storočia. Od jeho narodenia uplynie vo štvrtok 20. júna 200 rokov.
Autor najznámejšej kankánovej melódie predurčil smerovanie hudobno-dramatického divadla a ovplyvnil mnoho skladateľov, ktorí neskôr vytvorili operetu ako žáner v dnešnom ponímaní.
Vďaka veľkému zmyslu pre divadlo, bohatej muzikálnosti a hudobnej invencii skladal Offenbach vtipnú, pôsobivú hudbu, ktorá sa rýchlo stala predmetom pozornosti ctiteľov ľahkej múzy po celom svete. S obľubou používal antické námety a na ich základe nastavoval vtedajšej meštianskej spoločnosti karikujúce zrkadlo.
Jacques Offenbach sa narodil 20. júna 1819 v Kolíne nad Rýnom. Ako šesťročný dostal husle a ako dvanásťročný už koncertoval na violončele. Krátko študoval na parížskom konzervatóriu, zhruba po roku zo školy odišiel a zamestnal sa v orchestri parížskej Komickej Opery (Opéra Comique). Popritom študoval kompozíciu, neskôr sa živil ako skladateľ a učiteľ hudby a koncertoval na súkromných večierkoch. Absolvoval turné do Londýna, kde sa predviedol aj na kráľovskom dvore.
Vlastné divadlo si otvoril v roku 1855 v Paríži, v ktorom uvádzal svoje operetné diela. Divadlo s operetami v repertoári sa s úspechom predstavilo aj v mnohých európskych mestách. V roku 1867 hosťovalo aj v USA.
V čase uvedenia jednej z jeho najznámejších operiet Orfeus v podsvetí (1858) bol Offenbach obľúbeným a úspešným skladateľom. Aj preto si mohol v diele dovoliť karikovať vládu Napoleona III. Výsmech vlády zahalil do sveta antických bohov, kde Napoleona predstavoval Jupiter. Offenbachova opereta Orfeus v podsvetí je jedna z prvých hudobných revue, v ktorej po prvý raz na divadelnej scéne uviedli na jeho melódiu kankán, tanec, ktorý si svojou výstrednosťou získal obľubu na celom svete. Autor hudby a jeho libretisti si robili zábavu z vecí smrteľne vážnych takým spôsobom, že sa publikum bavilo a baví v podstate dodnes.
Počas svojho života skomponoval Jacques Offenbach 99 operiet, ale len jednu operu v pravom zmysle slova. Opera Hoffmannove poviedky, ktorej premiéry sa nedožil, je spoveďou básnika Hoffmanna, ktorý spomína na svoje lásky vo fantazijných súvislostiach. Jediná Offenbachova opera si už krátko po uvedení v roku 1881 získala celosvetovú obľúbenosť a dodnes ju majú v repertoári takmer všetky svetové divadlá, nevynímajúc ani Operu Slovenského národného divadla v Bratislave.
Jacques Offenbach zomrel 8. októbra 1880 v Paríži vo veku 61 rokov.