Autor textu: Jana Ikrényiová
11.06.2019

Študenti z STU otvorili ďalšiu študovňu

Rysovňa poskytuje priestory na štúdium, relax i tvorbu modelov.

Foto: STU

Bratislava 11. júna (Skolske.sk)

 Študentská organizácia Ynet 28. mája 2019 slávnostne otvorila ďalšiu dlho očakávanú študovňu - rysovňu v Študentskom domove Nikosa Belojanisa. Tento internát spadá pod Slovenskú technickú univerzitu a sú v ňom ubytovaní prevažne architekti a stavbári. História projektu rekonštrukcie sa začala písať približne v roku 2014, kedy členovia rady ubytovaných študentov pôsobiacej na internáte prišli s nápadom rekonštrukcie. Rysovňa bola v dezolátnom stave, so zničenou podlahou, stolmi, s nevyhovujúcou elektroinštaláciou a jej steny zdobili grafity. Keďže Ynet má skúsenosti s rekonštrukciami študovní aj na iných internátoch, členovia realizačného tímu spolu s ubytovanými študentami sa pustili do prerábky. Počas prác sa vyskytlo mnoho technických problémov, ktoré spomaľovali rekonštrukciu, ale šikovní technici tieto problémy dokázali vyriešiť. Dokončením rysovne sa internát N. Belojanisa pridal ku ďalším trom internátom STU, na ktorých Ynet vybudoval alebo zrekonštruoval priestory na študovanie.
​​​​​​​

pic
Foto: STU

Za návrh a  prvotnú štúdiu môžeme vďačiť vtedajším členkám RUŠ NB Adriane Mattovej, Lucii Košťálovej. Rysovňa poskytuje záujemcom ktorými budú prevažne architekti a stavbári priestory na štúdium, relax i tvorbu modelov. Skladá sa z dvoch miestností oddelených priečkou. Priestorovo väčšia modelovňa je určená na rysovanie, tvorbu fyzických modelov a architektonických návrhov a poskytuje 28 miest na sedenie. Nachádza sa v nej aj knižnica, ktorá bude postupne doplňovaná odbornou literatúrou. Menšia študovňa je oddelená posuvnými dverami a poskytuje tak tichšie prostredie pre štúdium i relax, keďže okrem stolov so štrnástimi miestami sa tu nachádzajú sedacie vaky a gauč. Na prezentácie projektov je táto miestnosť vybavená aj projektorom.

pic
Foto: STU


Prístup do rysovne je riešený cez RFID čítačku kariet, a požiadať o kartu môžu všetci členovia OZ Ynet, a to bezplatne.

Oficiálne otvorenie študovne na internáte N. Belojanisa sa uskutočnilo dňa 28. mája 2019  za účasti predstaviteľov univerzity - pani prorektorky pre vzdelávanie, mobility a starostlivosť o študentov
doc. Ing. Moniky Bakošovej,PhD, prodekanom pre medzinárodné vzťahy a rozvoj
Ing. arch. Peter Morgensteinom, PhD. – a partnerských študentských organizácii. Následne po oficiálnom otvorení bol celý tento priestor otvorený pre verejnosť s prehliadkou. Študenti si mohli si mohli prehliadnuť zariadenie a vybavenie študovne a následne si zaregistrovať prístupovú kartičku, aby mohli študovňu využiť už počas skúškového obdobia.
 
 Marek Vavrica, vedúci projektu rekonštrukcie
Občianske združenie Ynet

 
Ynet je občianske združenie, ktoré vzniklo za účelom, aby spojilo ľudí so spoločným záujmom, ktorým je budovanie a zveľaďovanie intranetovej siete na študentskom domove Mladosť. Na jeho počiatku stála hŕstka nadšencov, ktorí sa na úkor vlastných prostriedkov snažili vytvoriť intranetovú sieť. Neskôr snaženiu dali aj právny charakter a založili občianske združenie. O chod združenia sa starajú členovia realizačného tímu ktorí sú prevažne študenti a pracujú na všetkých jeho projektoch dobrovoľne vo svojom voľnom čase. Momentálne sa organizácia rozšírila na všetky internáty STU v Bratislave. Združenie má vyše 3000 členov, ktorým Ynet okrem iného zabezpečuje pripojenie do internetu prostredníctvom akademickej sieti SANET..

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]