Trenčín 11. júna (TASR)
Päť prvých a jedno druhé miesto získali slovenskí Mladí reportéri pre životné prostredie v medzinárodnom kole súťaže Young Reporters for the Environment. Príspevky slovenských reportérov triumfovali v konkurencii viac ako 200 príspevkov z 36 krajín sveta. Slovensko sa stalo najúspešnejšou krajinou.
Ako informovala koordinátorka projektu pre Slovensko Klaudia Medalová, reportéri a reportérky ocenení v medzinárodnom kole spracovali témy Kolačínsky potok v Novej Dubnici, svetelné znečistenie, upcyklované nákupné vrecká ako alternatíva jednorazových, inšpiratívny príklad z trhoviska Miletičova v Bratislave, chov včiel v areáli gymnázia v Prešove a iniciatíva za bezslamkovú Spišskú Novú Ves.
Ocenenie medzinárodnej poroty si veľmi vážime. Potvrdzuje, že máme mimoriadne šikovných žiakov i pedagógov a že mladým ľuďom veľmi záleží na dobrom životnom prostredí. V roku, keď bola klimatická aktivistka Greta Thunbergová nominovaná na Nobelovu cenu a desaťtisíce ľudí na celom svete žiadajú politikov, aby klimatickú krízu vyhlásili za top prioritu, nás to teší dvojnásobne. Snažíme sa, aj keď v malom, ísť príkladom, že aktivizmus za životné prostredie sa dá spojiť s konštruktívnym prístupom na lokálnej úrovni.
Prvé miesta získali v súťaži v kategórii 11 – 14-ročných reportérov Hana Noščáková zo Súkromnej základnej školy waldorfská v Bratislave za fotoreportáž Tajný život trhoviska a Jakub Benčo s Petrom Vavrincom zo Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici za video Prejav mi, prosím, úctu. V rovnakej vekovej kategórii pridelila porota prvé miesto článku Skutočné eko, ktorý napísali Izabela Beganová, Valentína Šatánková, Ella Maukdin, Ema Vosejpková a Lea Kocúrová z Cirkevnej základnej školy Narnia v Bratislave.
Prvenstvo medzi 15 – 18-ročnými reportérmi za článok Včely v meste: malý hmyz, veľký problém získali Tomas Bartle, Karolína Mathiová, Laura Rinďová z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove. V rovnakej vekovej kategórii triumfovalo video Kam sa stratila tma tria nezávislých reportérov Mária Jánošiková, Michal Mazánik a Tamara Eliašová.
Adriana Henčeková z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave si odniesla druhé miesto v kategórii 19 – 25-ročných reportérov za článok Iniciatíva za prvé bezslamkové mesto na Slovensku.