Bratislava 19. marca (Skolske.sk)
Učitelia a riaditelia škôl z celého Slovenska si v týchto dňoch môžu na Ekonomickej univerzite v Bratislave na dvoch súbežných medzinárodných konferenciách Elt forum pre učiteľov anglického jazyka a Lamsig pre riaditeľov škôl vypočuť 30 spíkrov z celého sveta.
"Každoročná zvyšujúca sa účasť nám dáva signál, že slovenské školstvo má nádej na zmenu. Títo pedagógovia, ktorí sa túžia neustále zlepšovať, sú toho dôkazom," hovorí organizátorka konferencií a riaditeľka anglickej školy the Bridge Klaudia Bednárová. Učitelia si podľa nej poplatky za konferenciu platia sami a na prednášky si vyhradia svoj voľný čas.
"Na riaditeľskú stoličku sa dostanú často bez riadnej manažérskej a ekonomickej prípravy. Nie je mysliteľné, aby kolos školy utiahli bez manažérskych skúseností, zručností a externej podpory,“ hovorí Bednárová. Preto konferencie poskytujú aj manažérsky tréning pre riaditeľov škôl.
Aj Bednárová sa z učiteľky angličtiny stala riaditeľkou školy bez predchádzajúceho odborného tréningu. Sama preto v minulosti cestovala za vzdelávaním do sveta. "Poplatky za letenky a ubytovanie sú však vzhľadom na naše učiteľské platy príliš vysoké. Preto sme sa rozhodli priniesť konferenciu do Bratislavy a maximálne znížiť náklady," dodala. Verí, že ak sa riaditeľ školy kontinuálne vzdeláva, dokáže pohnúť so školou aj skostnateným systémom, prichádzať s nápadmi, podporiť učiteľov a získať sponzorov.
Svetovo uznávaní spíkri v Bratislave otvoria problematiku improvizácie, internej komunikácie, kreatívneho nastavenia mysle, vyučovania globálnych tém. Predstavia spôsoby, ako bojovať s nudou na hodinách, či vyučovať v ére spochybňovania.
Vystúpi tiež Mario Rinvolucri, autor desiatok kníh a spoluzakladateľ prestížneho tréningového centra pre učiteľov anglického jazyka Pilgrims, ktorý sa venuje tréningu učiteľov od roku 1974. Je konzultantom British Council v Číne, Brazílii, Chaz Pugliesea v Bratislave prednáša na tému Ako moment prekvapenia študenta vedie k motivácii.
Vysokoškolská pedagogička na Masarykovej univerzite v Brne Šárka Dohnalová zase vedie workshop na tému - ako pri učení využiť dramatické techniky.