Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
21.05.2025

T. Drucker: Novú techniku v rámci programu DigiEDU už dostalo vyše 730 škôl

Technika sa do škôl dostane postupne v 13 etapách, v súčasnosti sa podľa ministra dokončuje štvrtá.

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Bratislava 21. mája (TASR) - Nové moderné vybavenie v rámci programu DigiEDU financovaného z plánu obnovy už dostalo vyše 730 škôl, celkovo bolo distribuovaných približne 45.000 kusov digitálnej techniky. Na tlačovej konferencii na bratislavskej základnej škole na Holíčskej ulici o tom v stredu informoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
        
Program DigiEDU je podľa ministra školstva najväčším projektom digitalizácie slovenských škôl a počíta s distribúciou približne 130.000 kusov digitálnej techniky, ktorú rezort odovzdá základným a stredným školám. Technika sa do škôl dostane postupne v 13 etapách, v súčasnosti sa podľa ministra dokončuje štvrtá.
        
„Digitálna technika, ktorú dostávajú školy, je pre žiakov aj pre učiteľov. Ide o vybavenie novými počítačmi, interaktívnymi tabuľami, notebookmi pre učiteľov a tabletmi pre prácu žiakov. Zároveň dodávame aj softvérové licencie, ktoré využívajú učitelia aj študenti a môžu ich používať aj doma. Tieto licencie obsahujú aj niektoré prvky využívania umelej inteligencie,“ priblížil Drucker.
        
Súčasťou programu DigiEDU, ktorého rozpočet predstavuje takmer 225 miliónov eur, je i budovanie dátovej a sieťovej infraštruktúry. Sieťové prvky a tiež bezpečné a dostatočne silné internetové pripojenie má byť v najbližšom období pilotne inštalované v 12 školách v Žilinskom kraji. Program počíta aj so vzdelávaním pedagógov, školeniami s názvom Učiteľ 21. storočia už prešlo približne 50.000 učiteľov, z toho 15.000 bolo zameraných na digitálne zručnosti.
        
Spolu s digitalizáciou škôl podľa Druckera napreduje aj kurikulárna reforma, cieľom je dosiahnuť, aby sa žiaci učili systematicky a pripravovali sa na budúcnosť. Výzvou moderného školstva je podľa ministra i využívanie umelej inteligencie (AI), pripomenul, že Slovensko je jednou zo štyroch krajín OECD, ktoré sa zapojili do pilotného projektu využívania AI v rámci podpory učiteľov.
       
„Aby si mohli lepšie a efektívnejšie pripraviť hodinu prostredníctvom AI asistenta, ktorý na základe školského vzdelávacieho programu, štátneho vzdelávacieho programu a oficiálnych dát, ktoré má k dispozícii v uzavretom systéme, bude vedieť individualizovane pripraviť učebný plán pre konkrétnu hodinu,“ priblížil Drucker.

Máj 2025

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
Akademia
Napíšte nám [email protected]