Bratislava 3. apríla (TASR) - Správca zálohového systému v spolupráci s odborníkmi na vzdelávanie sprístupnil metodické materiály a pracovné listy pre učiteľov a žiakov stredných škôl (SŠ). Zameriavajú sa na vysvetľovanie praktického významu zálohovania pre každodenný život, ochranu životného prostredia a udržateľnosť. Pedagógovia ich môžu využívať v rámci bežných vyučovacích hodín. Pre TASR to uviedol riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč.
„Materiály sme pripravovali dlhé obdobie. Snažili sme sa, aby to bolo urobené moderným spôsobom - aby neboli zamerané na memorovanie, ale práve naopak, aby žiaci museli rozmýšľať, aby využili kreativitu a diskutovali o téme zálohovania a všetkým, čo s ním súvisí. Hlavná téma je teda o zálohovaní vratných nápojových obalov, ale prelína sa aj s ekológiou a cirkulárnou ekonomikou,“ priblížil Áč. Podotkol, že v pláne je príprava študijných materiálov aj pre učiteľov a žiakov zo základných škôl (ZŠ).
Ako doplnila vysokoškolská učiteľka z Univerzity Mateja Bela a odborná konzultantka Správcu zálohového systému Petra Fridrichová, metodické materiály a pracovné listy je možné využiť v rámci vyučovacích hodín občianskej náuky, etickej výchovy, slovenského jazyka a literatúry, matematiky či environmentálnej výchovy. Sú vytvorené v prepojení na existujúce vyučovacie predmety a vzdelávací obsah pre stredné školy a ich súčasťou sú aj pracovné listy aplikovateľné v rámci konkrétnych vyučovacích predmetov. „Zameriavajú sa na podporu kritického myslenia, čítanie s porozumením, podnikavosť či občiansku iniciatívnosť,“ podotkla pre TASR.
Prvá ukážková vyučovacia hodina bola zrealizovaná na bratislavskej ZŠ v Podunajských Biskupiciach. Učiteľ druhého stupňa Peter Uhrín, ktorý hodinu pre deviatakov viedol, vyzdvihol prepojenie metodických materiálov s praxou. „Pre deti je dôležitá hra, a keď sa cez tú hru dokážu učiť, tak to je cesta vzdelávania 21. storočia,“ dodal.
Za kľúčové považuje Správca zálohového systému, aby sa vytvorené metodické materiály dostali medzi učiteľov SŠ a tí ich mohli aktívne využívať v praxi. Pri ich šírení a popularizácii plánuje úzko spolupracovať s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže, regionálnymi úradmi školskej správy a odbormi školstva vyšších územných celkov z jednotlivých krajov.
Metodické materiály spolu s pracovnými listami si pedagógovia z celého Slovenska môžu od 1. apríla tohto roka bezplatne stiahnuť na webovom sídle Správcu zálohového systému: https://slovenskozalohuje.sk/vzdelavanie/.