Bratislava 11. februára (TASR) - Počet detí, ktoré žijú s diabetom 1. typu každoročne na Slovensku rastie. S cieľom vzdelávať žiakov a študentov o diabete a podporovať začlenenie detí s diabetom do školského kolektívu, prichádza do slovenských škôl nový vzdelávací projekt s názvom Dia kamaráti.
Mať doma dieťa s diabetom 1. typu prináša výzvy nielen pre rodičov, ale aj pre učiteľov. "Začlenenie dieťaťa do prirodzeného prostredia, do kolektívu žiakov, medzi kamarátov, ktorí rešpektujú dieťa s diabetom, je tá najdôležitejšia úloha nás pedagógov, ktorí máme v triede deti s diagnostikovaným diabetom 1. typu," uviedla Erika Kelešiová, ktorá je učiteľkou na Spojenej škole sv. Vincenta de Paul v Bratislave. Dôležité je podľa nej vytvoriť deťom také podmienky, aby mohli žiť naplno ako ich rovesníci. Vyzdvihuje preto potrebu osvety a vzdelávania v tejto oblasti.
Projekt Dia kamaráti bol zostavený pod vedením pedagógov a diabetológov. Päťtýždňový cyklus priblíži deťom základné fakty o diabete, vysvetľuje rozdiely medzi diabetom 1. a 2. typu a učí ich, ako sa dá s diabetom prežiť plnohodnotný život. Program sa zameriava aj na nastavenie správneho jedálnička, aby deti vedeli, aká je optimálna hladina cukru v krvi. Naučia sa tiež podať prvú pomoc spolužiakovi, ktorému klesne cukor v krvi a osvoja si pravidlá pri cestovaní či športovaní v spoločnosti dieťaťa s diabetom.
"Naším cieľom je nielen vzdelávať, ale aj vytvoriť v školách prostredie, kde budú deti žijúce s diabetom vnímané úplne prirodzene a rovnako ako ich rovesníci a budú neoddeliteľnou súčasťou kolektívu a všetkých školských aktivít. Ak spolužiaci i samotní učitelia pochopia, čo táto diagnóza naozaj znamená, môžu sa vyhnúť predsudkom a zároveň môžu pomôcť svojim kamarátom v rôznych životných situáciách, ktoré s diabetom súvisia," vysvetlila koordinátorka projektu Ľubica Fidesová.
Do projektu sa školy môžu registrovať prostredníctvom webu www.diakamarati.sk vyplnením registračného formulára. Vzdelávanie je bezplatné. Záštitu nad projektom prevzalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Ministerstvo zdravotníctva SR.
Podľa Inštitútu zdravotných analýz evidujeme na Slovensku vyše 330.000 ľudí s diabetom 2. typu a viac ako 30.000 ľudí s diabetom 1. typu. Za posledných tridsať rokov počet ľudí s diabetom 1. typu narástol štvornásobne. Diabetes 1. typu patrí medzi diagnózy, ktorým sa nedá predísť a pacienti sú odkázaní na celoživotnú liečbu. Ochorenie sa začína náhle a týka sa najmä detí a dospievajúcich. Toto ochorenie na rozdiel od diabetu 2. typu nijako nesúvisí so životným štýlom, ale vzniká v dôsledku autoimunitnej poruchy organizmu.