Bratislava 12.12.2024 (OTS/Skolske.sk)
Slovenskí študenti tam študujú, získavajú popri tom prácu a už tam ostávajú. Odchádza nám tak veľký potenciál. Niektoré veci sa budú meniť ešte dlho a niektoré veci sa môžu zmeniť skôr. Ak slovenské vysoké školy chcú prežiť, musia sa stať pre týchto študentov atraktívne
“Podľa údajov z posledných piatich rokov sa číslo počtu Slovákov na českých vysokých školách a univerzitách pohybuje na úrovni ľahko presahujúcej dvadsať tisíc. Z tohoto počtu je zhruba polovica v Brne. Zostať doma neznamená obmedzovať si možnosti, práve naopak – znamená to byť súčasťou dynamického a inovatívneho prostredia, kde ich práca a nápady môžu mať okamžitý dopad a skutočnú hodnotu. Naša fakulta sa sústreďuje na praktické vzdelávanie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou našich študijných programov. V spolupráci s renomovanými partnermi z verejného sektora, neziskových organizácií a podnikateľského prostredia poskytujeme študentom jedinečnú príležitosť nadviazať cenné kontakty už počas štúdia, čím im výrazne zvyšujeme šance na rýchle a úspešné začlenenie do pracovného trhu,” povedal prodekan Fakulty európskych štúdii a regionálneho rozvoja SPU v Nitre, doc. Ing. Ivan Takáč, PhD.
Dôvodov pre odchod na vysoké školy v zahraničí môže byť viacero. Prieskumy slovenských študentov v zahraničí poukazujú predovšetkým na také, ktoré uchádzačov „ťahajú“ von, napr. renomé škôl a s tým spojená možnosť lepšieho uplatnenia sa na trhu práce. Akademická literatúra však identifikuje aj hlbšie systematické predpoklady, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť odchodu. Sú nimi sociálno-ekonomické či kultúrne zázemie študentov. Vo všeobecnosti štúdium v zahraničí v porovnaní so štúdiom na domácich vysokých školách prináša vyššie náklady (školné, študijné pomôcky, životné náklady), pričom študenti so slabším sociálno-ekonomickým zázemím majú obmedzenejšie možnosti tieto náklady financovať. Vyššie vzdelanie rodičov maturantov je spojené s vyššou pravdepodobnosťou štúdia na vysokej škole v SR aj s vyššou pravdepodobnosťou štúdia v zahraničí. Najvyšší podiel študujúcich na vysokých školách v zahraničí (19 %) dosahujú maturanti, ktorí majú aspoň jedného rodiča s vysokoškolským vzdelaním. Naopak iba menej ako 5 % maturantov, ktorých najvyššie dosiahnuté vzdelanie rodičov je stredoškolské bez maturity, odišlo študovať na zahraničné vysoké školy.
“V súčasnosti sa na vysoké školy (a to aj také kvalitné ako STU) robí nábor a nie výber. Do Čiech odchádzajú mladí študovať na odbory ako medicína, technika či IKT, pretože majú predstavu, že úroveň výučby je vyššia, ale sú tam vytvorené aj lepšie podmienky, vyučovanie na vysokých školách je viac prepojené s praxou a je tam viac možností pre výskum aj následné uplatnenie sa. Samozrejme, líši sa to od typu škôl. Nakoniec aj moje deti študujú v Prahe - dcéra podnikovú informatiku a syn medicínu. Môj osobný názor je, že by u nás malo byť menej gymnázií aj vysokých škôl, aby sa na tie kvalitné robil výber najlepších žiakov a úroveň štúdia sa neznižovala,” poznamenala Mgr. Anna Dvorščáková, riaditeľka Obchodnej akadémii v Liptovskom Mikuláši.
“Uvedomujeme si súčasnú výzvu pre vysoké školstvo na Slovensku a snažíme sa našu fakultu urobiť dostatočne atraktívnou a pripravenou konkurovať českým vysokým školám. Naši študenti majú prístup k moderným vzdelávacím programom, ktoré sú priamo prepojené s aktuálnymi trendmi v oblasti projektov, regionálneho rozvoja a európskych politík. Štúdium na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite je však aj príležitosťou stať sa súčasťou medzinárodného vzdelávacieho prostredia. V tejto oblasti ponúka aj naša fakulta rôzne možnosti, ako spojiť štúdium s praktickými skúsenosťami v zahraničí. Študovať na našej fakulte a absolvovať štúdijné programy v zahraničí je zlatá stredná cesta, ktorá šetrí študentom financie a zároveň im umožňuje získať medzinárodné skúsenosti. Naši študenti, môžu u nás študovať aj v angličtine a dokonca aj počas štúdia na našej fakulte absolvujú s našou finannčnou podporou jeden alebo aj viac semestrov na zahraničných vysokých školách,” pripomenul dekan Fakulty európskych štúdii a regionálneho rozvoja SPU v Nitre, prof. Ing. Pavol Schwarcz, PhD.
Zdroje: Odliv mozgov II: Za siedmimi horami, Autori: Dávid Martinák, Samo Varsik
Autor článku: Ing. Ľubomír Dranga, kariérny poradca z občianského združenia múdry pes. Vyše 30 rokov pôsobí v oblasti výhľadávania a výberov mladých talentov, rozvoja ľudských zdrojov a startupov. Už niekoľko rokov odovzdáva svoje pracovné a podnikateľské skúsenosti mladým študentom v projekte “Kariérne workshopy pre stredné a vysoké školy”. Tento projekt podporuje spoločnosť Slido, kariéra.sk a TASR.