Bratislava 5. 12. 2024 (Skolske.sk) - Stredná zdravotnícka škola na Moyzesovej ulici č. 17 v Košiciach, ktorá pripravuje stredných zdravotníckych pracovníkov - odborníkov s medicínsko-technickým zameraním, organizuje pravidelne už niekoľko rokov sprievodné podujatie Týždňa vedy a techniky na Slovensku pod názvom DILATECH – Dni laboratórnych technológií.
Týždeň vedy a techniky na Slovensku je každoročne organizovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Cieľom tejto iniciatívy je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín. Už 11. ročník Dní laboratórnych technológií (DILATECH 2024), ktorý sa konal v období 11. - 15. novembra 2024, bol ukážkou praktického využitia technológií a analytických metód jednotlivých študijných odborov Strednej zdravotníckej školy, Moyzesova 17 v Košiciach.
Cieľovou skupinou boli žiaci II. stupňa základnej školy a žiaci stredných škôl, ktorí mohli v rámci tohto týždňa absolvovať na tejto zdravotníckej škole prenesené hodiny biológie, chémie, fyziky, ako aj pracovného vyučovania a hodiny vyučovacieho predmetu svet práce a techniky.
Hodiny boli vedené formou workshopov so zameraním na praktickú činnosť žiakov, lektormi boli žiaci zdravotníckej školy pod odborným vedením svojich učiteľov. Do pestrej palety aktivít sa zapojili nielen všetky študijné odbory štvorročného štúdia – farmaceutický laborant, zdravotnícky laborant, asistent výživy, zubný asistent, očný optik, ale aj žiaci nadstavbového štúdia študijného odboru zubný technik.
Prihlasovanie škôl na jednotlivé aktivity bolo realizované prostredníctvom registračného formulára, ktorý bol dostupný na webovej stránke školy. Príprava liečivých prípravkov, svet rastlín pod mikroskopom, rozbor čajovín, mikroskopia rastlinných drog, využitie refraktometrie pri chemickej kontrole liečiv a liečivých prípravkov patrili k témam študijného odboru farmaceutický laborant.
Žiaci študijného odboru zdravotnícky laborant realizovali aktivity so zameraním na prírodné indikátory vo farbách, katióny vo farbách a farbenie histologických preparátov. Workshopy študijného odboru asistent výživy ponúkali meranie na bioimpedačnom analyzátore ľudského tela a následnú analýzu výsledkov, pozreli sa na soľ inak a tiež sa zamerali na výživu detí školského veku. Zážitkové meranie zraku pomocou 3D technológií bolo jednou z tém študijného odboru očný optik. Na aktivity študijného odboru zubný asistent - miešanie odtlačkových materiálov v protetike - nadviazali žiaci nadstavbového študijného odboru zubný technik ukážkami odlievania modelov zo sádry, kreslenia a modelovania koruniek zubov. Aj v tomto roku, tak ako v predošlých ročníkoch, bol o aktivity DILATECH-u veľký záujem zo strany učiteľov a žiakov základných škôl.
V rámci DILATECH-u 2024 sa na 40 vyučovacích hodinách zúčastnilo 669 žiakov z 14 základných škôl a jedného gymnázia. 390 žiakov absolvovalo 1 vyučovaciu hodinu, 279 žiakov pracovalo na 2 vyučovacích hodinách. Všetky workshopy sa uskutočnili v moderne vybavených laboratóriách. Všetky aktivity sa stretli s veľkým úspechom, zúčastnení učitelia vysoko hodnotili vybavenosť odborných laboratórií, schopnosť žiakov školy priblížiť jednotlivé odborné témy žiakom základných škôl, zaujať ich a usmerniť ich pri jednotlivých praktických činnostiach.
Stredná zdravotnícka škola na Moyzesovej ulici 17 v Košiciach počas svojho 75-ročného pôsobenia vychovala veľa úspešných absolventov, ktorí svoj život zasvätili vede. Jedným z nich je aj doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD., ktorá pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku navštívila svoju alma mater. V súčasnosti pôsobí ako univerzitná profesorka v Ústave lekárskej a klinickej biochémie na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a prodekanka pre granty, rozvoj a medzinárodné vzťahy UPJŠ LF. Zameriava sa na oblasť reprodukčnej medicíny. Počas besedy určenej žiakom 3. ročníka študijného odboru zdravotnícky laborant, ktorého je aj ona absolventkou, motivovala žiakov k naplneniu svojich snov. Zdôraznila, že každý krok, aj ten najťažší, má zmysel a že nič nie je nemožné, ak človek verí vo svoje schopnosti a neprestáva sa učiť a pracovať na sebe. Jej príbeh cesty k vede ukázal žiakom, že cesta k úspechu je individuálna, no vždy dostupná pre tých, ktorí sú odhodlaní a neúnavne pracujú na svojich cieľoch.
V rámci projektu Navštív svoju školu - Spoznaj svojho vedca sa vrátila do školských lavíc Strednej zdravotníckej školy na Moyzesovej ulici v Košiciach aj ďalšia absolventka RNDr., Ing. Katarína Šipošová, PhD. - samostatná vedecká pracovníčka v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Na besede žiakom priblížila svoje vedecké pôsobenie v oblasti výskumu biochemických a biofyzikálnych vlastnosti proteínov. Veda nie je iba o teoretických poznatkoch v učebniciach, ale aj o dynamickom procese objavovania. Pre žiakov je často abstraktné učivo ťažko pochopiteľné a nevedia si prácu vedcov predstaviť. Predchádzajúce príbehy vedcov, ich motivácia a úspechy môžu byť kľúčom k formovaniu mladej generácie. Rovnako ako aj zmena prostredia, prenesenie vyučovania do odborných laboratórií, možnosť vyskúšať si rôzne pokusy, moderné technológie priamo v praxi je jedinečnou príležitosťou, ako predstaviť inšpiráciu pre žiakov a otvoriť im cestu k vede.