Prešov 02.11.2024 (Skolske.sk)
Zvládnutie pravidiel logiky a základov počítania je dôležité pre matematiku, fyziku a informatiku. Schopnosť správne myslieť a zaobchádzať s abstraktnými symbolmi a číslami patrí zas medzi základy logického myslenia. Mladší školský vek dieťaťa okrem iného sprevádza prvý logický obraz sveta. Z pohľadu dieťaťa sa formuje význam všetkých vecí, ktoré vidí a stretáva okolo seba.
Úvod stretnutia nadaných detí bol venovaný úlohám, ktoré preverili čítanie vecného textu s porozumením. Súčasťou aktivity bolo porozumenie a logické spájanie užitočných informácií s praktickými činnosťami. Tvorivosť a fantázia boli podstatnými spoločníkmi pri úlohách vyžadujúcich viacero riešení. Postreh, pozornosť a zrakové vnímanie si školáci otestovali v bludisku, a takisto pri hľadaní rozdielov medzi obrázkami.
Zaujali tiež úlohy zamerané na rozvoj priestorovej predstavivosti a logické usporiadanie viet podľa dejovej následnosti. Najviac sa nadané deti potrápili pri riešení zašifrovaných matematických príkladov (algebrogramov), v ktorých mali namiesto písmen dosadiť číslice tak, aby dávali zmysel. Práca v skupinách vyžadovala nielen logické myslenie, ale aj schopnosť detí spolupracovať, prijímať riešenia a spolupodieľať sa na ich hľadaní.
Nad očakávanie dopadla interakcia s vlajkami štátov a obrázkovým sudoku, hľadanie a spočítavanie zvierat ukrytých v obrázku, stavba pevnosti a rôzne typy úloh zameraných na logické a strategické uvažovanie.
Mimoškolské vzdelávanie intelektovo nadaných detí vyžaduje v plnej miere špecifický prístup, inovatívne formy práce, či zmenu obsahu vzdelávania. Účinnou metódou pri objavovaní logicky nadaných detí sú klasické inteligenčné testy, ktoré okrem úloh na zistenie rečového a priestorového nadania dieťaťa spravidla obsahujú aj logické úlohy.