Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
10.09.2024

Ministerstvo školstva pracuje na projekte desegregácie, legislatívne zmeny sú jeho súčasťou

Kritiku organizácií v súvislosti s národnostných školstvom vnímajú ako nepochopenie situácie.

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Bratislava 10. septembra (TASR) - Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR pracuje na projekte desegregácie vo vzdelávaní. Legislatívne zmeny sú iba jeho jednou, hoci potrebou súčasťou. Pre TASR to uviedli z odboru komunikácie a marketingu rezortu v reakcii na organizácie Amnesty International Slovensko, eduRoma a Rómske advokačné a výskumné stredisko. Tie kritizovali časti návrhu novely školského zákona týkajúce sa desegregácie či národnostného školstva.
        
"Navrhované zmeny v zákonoch sú iba legislatívnou podporou pre celý projekt desegregácie vo vzdelávaní, ktorý ministerstvo školstva podrobne predstavilo v decembri 2023 a ktorý nadväzuje na záväzky Plánu obnovy a odolnosti SR. Postup rezortu aj časové rámce projektu desegregácie sú verejne známe a opakovane komunikované," vysvetlili z MŠVVaM.
        
Kritiku organizácií v súvislosti s národnostných školstvom vnímajú ako nepochopenie situácie. "Zmena navrhnutá ministerstvom zavádza podmienku vyučovania jazyka, a teda ju za žiadnych okolností nemožno vykladať ako úmysel uľahčiť vytvorenie takýchto škôl. Práve naopak, navrhnutá definícia má zamedziť zneužitiu kategórie národnostného školstva a zároveň zabezpečiť vyučovanie národnostného jazyka vo všetkých národnostných školách," objasnili.
       
V prípade rómskej národnostnej školy v Rakúsoch ide podľa nich o pilotný projekt striktne iba v jednej lokalite. Zdôraznili, že vytvorenie tejto školy bude postupné, pričom proces budú monitorovať vrátane vstupného testovania a monitorovania zmien kompetencií a vedomostí žiakov. Ďalšie kroky pritom zvážia až po vyhodnotení monitoringu. Rodičom bude zároveň zabezpečený slobodný výber medzi triedami s vyučovaním rómčiny a triedami so slovenským vyučovacím jazykom. Keďže ide o vytvorenie jedinej školy, tento krok nepovažujú za systematickú odpoveď na všeobecnú otázku riešenia segregácie v oblasti školstva. Ministerstvo podľa nich implementuje a plánuje viaceré kroky v tejto oblasti.
        
Odstraňovanie dvojzmennej prevádzky vidia ako krok so silným desegregačným potenciálom. Vykladanie návrhu organizáciami ako rizika zvýšenia segregácie považujú za nesprávne a účelové. Pre MŠVVaM je podľa nich logickou snahou odstraňovať dvojzmennú prevádzku tam, kde sa vyskytuje, čo je takmer výlučne v obciach s vyšším zastúpením detí pochádzajúcich z marginalizovaných rómskych komunít.
        
Navrhnutá novela podľa nich tiež zavádza povinnosť uplatňovať štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní pre všetky základné a stredné školy a školské zariadenia. "Ide o princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Povinnosť ich uplatňovania bude vyplývať z novelizovaného školského zákona," poznamenali. Ako doplnili, ministerstvo poskytuje podporu k ich uplatňovaniu v praxi formou metodickej príručky desegregácie.
        
Z ministerstva pripomenuli aj niekoľko ďalších krokov na odstránenie segregácie zo slovenských škôl.
        
Amnesty International Slovensko, eduRoma a Rómske advokačné a výskumné stredisko kritizovali, že doterajšie opatrenia MŠVVaM na riešenie segregácie rómskych detí sú nedostatočné. Súčasný návrh novely školského zákona ju podľa nich môže zachovať až prehĺbiť.

December 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]