Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Zuzana Peternai
31.05.2024

Senior ambasádori sa zúčastnili tréningu v Bruseli

Učitelia programu Ambasádorské školy Európskeho parlamentu sa vzdelávali priamo v sídle EP v Bruseli

Foto: Budova EP v Bruseli

Nové Zámky 31.05.2024 (Skolske.sk)

Vyše 100 senior ambasádorov sa 15. mája 2024 zúčastnilo stretnutia, ktorého cieľom bolo umožniť stretnúť sa s inými učiteľmi EPAS a poskytnúť im nástroje na lepšie vyučovanie Európy. Program zahŕňal workshopy a informačné stretnutia o Európskom parlamente, európskych voľbách, európskej histórii, dezinformáciách a ďalších témach. 

pic
Foto: Učitelia v EP

Čo je vlastne EPAS? Cieľom vzdelávacieho programu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu (EPAS) je zvýšiť informovanosť študentov o európskej parlamentnej demokracii, úlohe Európskeho parlamentu a európskych hodnotách. Program ich tiež motivuje k tomu, aby sa aktívne zapájali do demokratických procesov EÚ. Zameriava sa na študentov s rôznym vzdelaním a sociálnym a geografickým pôvodom.
 
Školy vybrané do programu vymenúvajú učiteľov a študentov za tzv. senior, resp. junior ambasádorov. Tí potom zodpovedajú za realizáciu programu. Učitelia majú na starosti vzdelávací aspekt, najmä prípravu hodín venovaných európskej parlamentnej demokracii. Pedagógovia pritom môžu využívať interaktívne vzdelávacie materiály Európskeho parlamentu, ktoré zahŕňajú všeobecné informácie a fakty o EÚ, výcvik demokratických zručností a demokratickej účasti, simulačné hry či kvízy. Od učiteľov a študentov sa napríklad očakáva, že vytvoria informačnú službu EÚ, zorganizujú podujatia pri príležitosti Dňa Európy alebo vytvoria obsah na sociálne médiá. Takisto môžu osloviť poslancov Európskeho parlamentu, ďalších ambasádorov a partnerov alebo sa zapojiť do aktivít vo svojom okolí.
 
Aktivity, ktoré škola zrealizovala, sú na konci každého školského roka predmetom hodnotenia. Po úspešnom ukončení programu sa školám udeľuje titul Ambasádorská škola. Senior a junior ambasádori zase dostanú certifikáty počas slávnostných podujatí organizovaných miestnymi styčnými kanceláriami Európskeho parlamentu. Tie sa často konajú aj za účasti poslancov Európskeho parlamentu, zástupcov vnútroštátnych a miestnych orgánov a partnerov. Učitelia a študenti môžu tiež dostať možnosť zúčastniť sa na schôdzach v Štrasburgu v rámci projektu Euroscola alebo na iných podujatiach organizovaných Európskym parlamentom v členských štátoch, Bruseli alebo Štrasburgu.

pic
Foto: Slovenskí účastníci tréningu

Aktivity EPAS podporuje aj eTwinning, pred tromi rokmi bola spustená skupina EPAS eTwinning so 40 ambasádorskými školami, čoskoro ich však bolo viac ako 100, 150, 200. V súčasnosti je v skupine zaregistrovaných viac ako 450 členov a skupina stále rastie (aj o školy EPAS z Veľkej Británie)!
Táto skupina ponúka senior ambasádorom platformu na nadväzovanie kontaktov, spoluprácu a zdieľanie poznatkov, osvedčených postupov, nástrojov a materiálov. Skupina iniciovala mnoho zaujímavých a inšpiratívnych webových seminárov a stretnutí, napríklad na tému „Budúcnosť Európy“; „Učiť sa nesúhlasiť“ (ako riešiť citlivé otázky v triede); „Mediálna gramotnosť“; „Zmena klímy“; „Právny štát“; „Európsky rok mládeže“; „Inklúzia vo vzdelávaní“, „Dom Anny Frankovej/Príbehy, ktoré hýbu“, „Umenie a demokracia“ atď.

pic
Foto: Z. Peternai referuje o možnostiach eTwinningu

O praktickom využití tejto skupiny v aktivitách EPAS, o samotnom eTwinningu a o realizovaných projektoch referovala priamo na tréningu v Bruseli aj Zuzana Peternai, ambasádorka eTwinningu na Slovensku a senior ambasádorka EPAS-u na Gymnáziu P. Pázmáňa s vjm v Nových Zámkoch.

pic
Foto: Výzva na voľby do EP

September 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]