9. máj je dňom výročia Schumanovej deklarácie, čiže oslavujeme Deň Európy. V tento deň v roku 1950 predniesol svoj kľúčový prejav francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman. V tom čase sa národy v Európe stále vyrovnávali s ničivými následkami druhej svetovej vojny, od konca ktorej vtedy uplynulo len 5 rokov. V prejave, ktorý sa neskôr začal označovať ako Schumanova deklarácia, načrtol myšlienku novej formy politickej spolupráce v Európe, pri ktorej by jej členovia spoločne riadili produkciu kľúčových komodít a vojna medzi európskymi národmi sa tak stala nemysliteľnou. Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania spoločenstva krajín známeho pod názvom Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ, predchodcu súčasnej Európskej únie.
Keďže ako škola, Gymnázium Petra Pázmáňa s vyučovacím jazykom maďarským mimoriadne veľa profitujeme z programov Európskej únie, hlavne z programov EPAS (Ambasádorské školy Európskeho parlamentu), Erasmus+ a eTwinning, rozhodli sme sa osláviť tento deň priamo na hlavnom námestí a pripravený program bol vhodným spôsobom preukázania našej zanietenosti týmito programami.
Podujatie otvoril primátor mesta Nové Zámky Otokar Klein, ktorý prevzal záštitu nad touto akciou a poskytol organizátorom nielen morálnu, ale aj finančnú podporu. Po jeho úvodných slovách a otvorení akcie sa predviedli žiaci Základnej umeleckej školy, ktorá je úspešným realizátorom projektov Erasmus+ a eTwinning a spoluorganizátorom dňa. Pri počúvaní nádherných piesní žiaci gymnázia s pani Szabovou, predstaviteľkou Europe Direct Komárno srdečne vítali okoloidúcich na kvíz, debatu alebo hru o Európe, účastníci sa mohli aj písomne vyjadriť, aké negatíva a pozitíva nám prinieslo 20 ročné členstvo Slovenska v Európskej únii.
Okrem uvedených aktivít si mohli prítomní vypočuť aj dve diskusie. Prvým hosťom bol Marco Németh, pozoruhodný mladík z Dunajskej Stredy, ktorý ako 15 ročný nespokojný z dostupnými informáciami o Európskej úniii napísal svoju vlastnú knižku s názvom Európa v kocke. O nej a o všeličom inom sa s ním rozprával bývalý žiak gymnáziaTamás Csanda, ktorý študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Účastníci druhej diskusie boli Zoltán Sidó, zástupcu šéfredaktora denníka Új Szó, s ktorým sa v maďarskom jazyku rozprával Péter Kis o pozitívach a negatívach dvadsiatich rokov Slovenska v Európskej únii.
Ďakujeme mestu Nové Zámky za finančnú a materiálnu podporu, pani riaditeľke základnej umeleckej školy Veronike Madarászovej a pani Zuzane Szabovej z Europe Direct Komárno za spoluorganizáciu podujatia.