Autor textu:  PhDr. Darina Čulková
09.02.2024

Žiačky zo Základnej školy s materskou školou v Bidovciach navštívili onkologické oddelenie

Peňažný výťažok z predvianočného bazáru sa žiaci tentokrát rozhodli venovať malým onkologickým pacientom.

Žiačky na oddelení detskej onkológie a hematológie.

Bidovce 09.02.2024 (Skolske.sk)

Bol 6. február, normálny školský deň. No pre štyri dievčatá z našej školy to zďaleka nebol len všedný deň. Kvôli celkovému vysvetleniu sa potrebujeme vrátiť ešte do predvianočného obdobia 2023.
     
Naša škola už niekoľko rokov organizuje predvianočný bazár. Žiaci – zástupcovia z každej triedy – predávajú výrobky, ktoré si sami alebo s pomocou rodičov pripravia. V krásne vyzdobenej telocvični vládne vtedy výborná nálada, ktorú dotvárajú vystúpenia žiakov a vianočná hudba. Väčšinou si  trieda svoje výrobky predá a teší sa zo zarobených peniažkov. Každý vie, že tieto financie budú venované tým, ktorí to potrebujú. A tak sme ich doteraz poukazovali organizácii UNICEF, spolužiakom, ktorí sa ocitli v núdzi, ale hlavne deťom postihnutým onkologickým ochorením. Celý peňažný výťažok sme sa tentokrát rozhodli venovať malým onkologickým pacientom.
     
A v čom to bolo iné v porovnaní s inými rokmi? V tom, že to nebolo len poukázanie peniažkov na účet, ale osobné odovzdanie. Konkrétne do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach na oddelenie detskej onkológie a hematológie.  Po dohode s pani primárkou tohto oddelenia sme tam teda v už spomínaný februárový deň prišli. 
     
Bol to veľmi silný zážitok, ktorý sa slovami ťažko opisuje. Do nemocnice sme kráčali so zatajeným dychom a stiahnutým žalúdkom. No akonáhle sme vstúpili na oddelenie, privítal nás milý personál a pani primárka, ktorá nám ukázala oddelenie. Pohľad na tieto onkodetičky, ako ich personál nazýva, bol nezabudnuteľný. 
    
Aj napriek stiesnenému pocitu sme mali radosť z toho, že naša suma – 1 050 eur – aspoň trochu pomôže. Využijú ich na nákup hračiek a iných vecí, ktoré deťom aspoň trochu spríjemnia čas strávený v nemocnici.
    
Naše potešenie sa ešte znásobilo, keď nám bola navrhnutá aj ďalšia spolupráca s týmto oddelením. Či už na Deň detí, prípadne aj na iných nimi organizovaných aktivitách.

G. Maťašovská, L. Soľaničová, ZŠ s MŠ Bidovce

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]