Autor textu: TASR
31.01.2024

Prezídium Policajného zboru vyčlenilo pre školy vyše 2000 policajtov

Policajti prvého kontaktu sú pre školy k dispozícii pre prípady vyžadujúce komunikáciu školy a polície.

Ilustračná snímka. FOTO TASR

Bratislava 31. januára (TASR) - Prezídium Policajného zboru (PZ) vyčlenilo pre školy viac ako 2000 tzv. policajtov prvého kontaktu. Ich koordináciu zabezpečuje prvých 45 príslušníkov PZ a krajských koordinátorov prevencie kriminality, pôsobiacich na okresných úradoch v sídle kraja. Na Akadémii Policajného zboru v Bratislave odštartovalo tiež prvé vzdelávanie zamerané na bezpečnosť tzv. mäkkých cieľov, kam patria aj školy. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Policajti prvého kontaktu sú pre školy k dispozícii pre prípady vyžadujúce komunikáciu školy a polície. "Zámerom je vytvoriť vzťah založený na dôvere a pravidelnej informovanosti o škole a dianí v škole," povedal riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin. Doplnil, že ministerstvo vnútra je dlhodobo kľúčovým partnerom preventívnych aktivít v školách.

"Dokonca sme sa snažili, aby tam, kde je to možné, mal policajt prvého kontaktu v danej škole svoje dieťa alebo aspoň v minulosti túto školu absolvoval. Je to ideálna motivujúca situácia. Policajti prvého kontaktu budú spolupracovať aj s obecnými policajtmi, aby boli deti a študenti v bezpečí nielen vnútri školy, ale aj v jej okolí," spresnila prvá štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská.

V súčasnosti už takmer 2700 základných a vyše 1000 stredných škôl spolupracuje s policajtmi s miestnou a osobnou znalosťou danej lokality. Základné a stredné školy napojené na rezortný informačný systém rezortu školstva majú vytvorené komunikačné dvojice policajt - vedúci pedagogický pracovník.

Vedenie školy môže s políciou byť v kontakte nielen osobne, ale aj elektronicky. Ako vysvetlil rezort, polícia zriadila mailové adresy určené na komunikáciu výhradne s vedením školy, ktoré spravuje operačný odbor Prezídia PZ a informácie následne distribuuje na príslušné krajské policajné riaditeľstvá.

Bezpečnosť a ochranu detí a študentov v školách považuje rezort vnútra za prioritu. Ako upozornil, je stále viac aktuálna aj v súvislosti s viacerými prípadmi vyhrážania sa v slovenských školách a po teroristickom útoku na akademickej pôde v Prahe na konci minulého roka.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]