Autor textu: TASR
30.01.2024

Polícia: Nevhodná reakcia na vysvedčenie školáka môže spôsobiť aj útek z domu

Polícia napríklad upozorňuje školopovinné deti, aby nezabudli, že každá situácia má riešenie a každý má pri sebe osobu, ktorej sa v prípade núdze môžu zdôveriť. 

Ilustračná snímka. FOTO TASR

Bratislava 30. januára (TASR) - Neprimeraná reakcia zákonného zástupcu na hodnotenie z polročného vysvedčenia školáka môže spôsobiť aj útek z domu. TASR o tom informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru s tým, že je potrebné porozprávať sa s dieťaťom a uistiť ho, že útek z domova nič nevyrieši.

"Z dlhodobej praxe môžeme povedať a zároveň upozorňujeme, že rodičia by v prípade ohodnotenia, ktoré nie je podľa ich predstáv, dieťa nemali trestať. Môže tým dôjsť nielen k traume, ale aj k prípadným útekom z domu," zdôraznila Hrabovská.

Ak sa maloletá osoba zákonnému zástupcovi neozýva a ten má podozrenie, že jej hrozí nebezpečenstvo, ihneď treba podľa jej slov kontaktovať políciu. "Informácia, že polícia vyhlasuje pátranie až po uplynutí 24 hodín od nezvestnosti osoby, je mýtus," upozornila.

Hrabovská priblížila, že školské zariadenia navštevujú aj policajní preventisti. Na stretnutiach rozprávajú aj o tom, ako sa bezpečne správať. Zároveň apelujú, aby sa žiaci ani v prípade zlých známok neobávali reakcie rodičov. Taktiež o možnostiach riešenia kritických situácií.

Polícia napríklad upozorňuje školopovinné deti, aby nezabudli, že každá situácia má riešenie a každý má pri sebe osobu, ktorej sa v prípade núdze môžu zdôveriť. "S dôverou sa taktiež môžu obrátiť na detské linky, kde im pomocnú ruku ponúknu odborníci a samozrejme v prípade potreby je pripravená pomôcť aj polícia," dodala.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]