Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
10.01.2024

Odborníci: Deti sú citlivé na nízke teploty, pred chladom ich treba chrániť

Pokožku detí je počas pobytu vonku v mrazivom počasí potrebné chrániť. Odborníci odporúčajú deti krémovať, a to pomocou krémov, ktoré nie sú na báze vody

Ilustračná snímka. FOTO TASR - Dušan Hein

Bratislava 10.01.2024 (Skolske.sk)

Bratislava 9. januára (TASR) - Malé deti sú citlivé na nízke teploty a mráz. Nemajú plne vyvinutú termoreguláciu. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Apeluje na ich ochranu pred chladom.
        
"Všeobecne platí, že počas celého roka by zdravé dieťa malo byť vonku aspoň dve hodiny denne, pričom v chladných mesiacoch je najvhodnejší čas okolo poludnia, keď teploty dosahujú vyššie hodnoty," priblížil.
        
Pokožku detí je počas pobytu vonku v mrazivom počasí potrebné chrániť. Odborníci odporúčajú deti krémovať, a to pomocou krémov, ktoré nie sú na báze vody. Je podľa nich potrebné ho naniesť aspoň pol hodiny pred odchodom z domu, aby sa stihol vstrebať.
        
Hrúbka oblečenia by mala závisieť od pohybovej aktivity dieťaťa a vonkajšej teploty. "Platí jednoduchá zásada - vrstvenie oblečenia. Vhodné je priamo na telo obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, ako druhá vrstva je vhodný hrejivý flís a najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená, na ktorú dieťaťu oblečieme bundu," doplnil ÚVZ. Apeluje aj na nosenie čiapky a teplých nepremokavých rukavíc.
        
V prípade detí do troch rokov nie je podľa odborníkov pobyt vonku vhodný, ak je teplota vzduchu nižšia ako mínus desať stupňov Celzia. "Teplotná hranica pre pobyt vonku je v prípade dojčiat (detí do jedného roku života) mínus tri stupne Celzia pri holomraze (mráz bez snehu) a mínus päť, ak je nasnežené. Nie je vhodné zostávať s nimi vonku dlhšie ako hodinu," uzavreli.

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]