Rok 2023 sa pomaly blíži ku koncu a slovenský eTwinning - komunita učiteľov podporujúca medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávania v Európe, sa môže pýšiť plodným obdobím plným nových projektov, inovácií a vzdelávacích úspechov. Po celý rok učitelia a žiaci nachádzali nové inovatívne spôsoby spoločného európskeho vzdelávania prostredníctvom projektov uskutočňovaných vo virtuálnom prostredí novej platformy ESEP.
Koncom septembra 2023 sa uskutočnil 18. ročník Národnej súťaže eTwinning, v ktorej boli ocenené najlepšie medzinárodné projekty eTwinning, na ktorých pracovali učitelia spolu so svojimi žiakmi v uplynulom školskom roku. Do súťaže bolo prihlásených 63 projektov z materských, základných a stredných škôl. Všetky prihlásené projekty boli ocenené národným certifikátom kvality, ktorý získavajú len projekty spĺňajúce sprísnené kritériá kvality. Súťažilo sa v štyroch vekových kategóriách a troch špeciálnych kategóriách. Víťazov a ich projekty je možné nájsť tu.
V posledných mesiacoch tohto roka finišujú inovačné vzdelávania "Projektové vyučovanie a online spolupráca škôl v programe eTwinning" ktoré sú určené pre pedagogických pracovníkov, ktorí sa podieľajú na projektovej práci so svojimi žiakmi v programe eTwinning. Tento typ vzdelávania bol poskytovaný v trinástich slovenských mestách. Viacerí učitelia v tomto období dokončujú vzdelávanie v troch diaľkových elearningových kurzoch - „Metodika eTwinningových projektov“, „Wakelet v projektoch eTwinning a „Kurz rozvoja životných zručností podľa LifeCompKurz“. Všetky tieto elearningové kurzy boli zamerané na zdokonalenie sa učiteľov v tvorivosti a technických a digitálnych zručnostiach v práci s projektami eTwinning, ako i na aktívne rozvíjanie životných zručností a kompetencií, ktoré sú dôležité pre úspešný život.
29. decembra sa v Kongresovej sále Žilinského samosprávneho kraja v Žiline uskutočnila Národná konferencia eTwinning 2023, ktorá bola zameraná na eTwinning tému roka 2023: Inovácie a vzdelávanie. Jej cieľom bolo nielen predstaviť eTwinning a úspešne zrealizované projekty, ale aj priniesť zaujímavé informácie ohľadom kurikulárnej reformy, premien školy zvnútra a použitia umelej inteligencie vo vzdelávaní. Konferencia bola určená najmä pre vedúcich pracovníkov materských, základných a stredných škôl, ako aj pre učiteľov, ktorých zaujímajú uvedené témy. Súčasťou programu bolo i odovzdávanie cien víťazom Národnej súťaže eTwinning 2023 a ocenení ŠKOLA eTwinning 2023-2024, ktorá bola udelená 31 slovenským školám. Medzi skvelých rečníkov konferencie patrili Martin Kríž – generálny riaditeľ sekcie predprimárneho a základného vzdelávania, riaditeľ odboru kurikula a inovácií vo vzdelávaní, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zuzana Tkáčová – držiteľka titulu Učiteľ Slovenska 2018 a expert pre AI v Národnom centre pre digitálnu transformáciu vzdelávania, Naďa Cisárová – sektorová garantka Národnej agentúry Erasmus+, Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu, Dávid Králik – mentor, kouč, lektor v Mentórii, učiteľ na Súkromnej základnej škole Félix v Trnave a Marcel Prievozník ambasádor eTwinning. Táto konferencia bola skutočne úspešná a poskytla účastníkom príležitosť na získanie informácií o najnovších trendoch vo vzdelávaní v 21. storočí na Slovensku, v Európe a vo svete.
Do konca mesiaca prebiehajú populárne webináre zamerané na novinky v oblasti projektovania s eTwinning, či umelú inteligenciu a jej využitie vo vzdelávaní. Pre učiteľov a priaznivcov eTwinning sú však v novom kalendárnom roku pripravené ďalšie možnosti vzdelávania sa v nových prezenčných kurzoch Inovačného vzdelávania, na ktoré sa môžu prihlásiť na slovenskom portáli eTwinning v sekcii Vzdelávanie pre učiteľov. Slovenský eTwinning je dôležitým nástrojom pre rozvoj európskej spolupráce vo vzdelávaní. Učitelia a študenti sa tešia na ďalšie projekty, výzvy a medzinárodné spojenia v roku 2024.
Zuzana Mészárosová, ambasádorka eTwinning