„Tradície Vianoc“ bol názov prednášky Mgr. Márie Škrabákovej, etnologičky Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch. Prednáška sa konala dňa 1. decembra.
V úvode prednášky Mgr. Mária Škrabáková vysvetlila zmenu v charaktere prác, ktorá rok čo rok prichádzala s príchodom zimy. Ľudia sa venovali prácam pod strechou domu. K týmto prácam patrila výroba a oprava náradia, pradenie, tkanie, šitie, páranie peria a mnohé ďalšie. Nastal i čas zabíjačkového obdobia, kde sa pri spracovaní mäsových výrobkov stretávali susedia i rodina.
V minulosti ľudia verili rôznym nadprirodzeným javom, ktoré mohli ublížiť ľuďom i zvieratám. Na ochranu pred zlom preto obyvatelia dedín vykonávali rôzne magické úkony s použitím cesnaku, kríža a svätenej vody...
Veľký význam bol prikladaný aj niektorým dňom. Deň Kataríny/ 25. november/ sa chápal ako prvý stridží deň a začiatok zimy. Tradíciu mali Katarínske zábavy.
Deň Ondreja /30. november/ bol spätý s prvkami milostnej mágie, kam patrilo i veštenie ženícha.
Veľmi významnú úlohu v živote ľudí mala Barbora /4.december/ , Mikuláš / 6. december/, Lucia /13.december/. Ku všetkým sa viaže bohatá škála tradícií a zvykov.
K atmosfére Vianoc patrí aj vianočný stromček. Mária Škrabáková vo svojej prednáške neopomenula ani zaujímavé informácie o histórii vianočného stromčeka.
V ďalšej časti prednášky sa venovala jednotlivým vianočným dňom, Silvestru, Novému roku - až po sviatok Troch kráľov.
Prednáška v Múzeu Jána Thaina bola príjemným vstupom do adventného obdobia, ktoré sa začína prvú nedeľu po Ondrejovi, tohto roku 3. decembra.
Súčasťou prednášky bola prehliadka výstavy Podoby Vianoc v priestoroch Múzea Jána Thaina. Autorkou výstavy je Mária Škrabáková. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 31. januára 2024.