Literárny klub Generácie, pôsobiaci pri Knižnici Antona Bernoláka usporiadal dňa 19. júla besedu s lexikologičkou, literárnou kritičkou, poetkou Editou G.Chrenkovou pri príležitosti vydania jej štvrtej básnickej zbierky. Moderátorkou podujatia bola Mária Feldinská, vedúca Odboru biografie pri Knižnici Antona Bernoláka a zároveň vedúca literárneho klubu. Členovia LK Generácie zarecitovali niekoľko básní z najnovšej – dvojjazyčnej - zbierky poetky „Na konci cesty / Az út végén.“ Tak, ako aj pri predošlých besedách s Editou G.Chrenkovou /posledne v júni r. 2022/, i tentokrát sa spoločenská sála Knižnice Antona Bernoláka zaplnila do posledného miesta.
Edita Chrenková, rodená Gottgeiselová známa lexikografka, prekladateľka, publicistka, autorka básnických zbierok, je rodená Novozámčanka, žijúca dlhé roky v Bratislave. Pani Chrenková napriek svojmu pokročilejšiemu veku je ešte stále literárne aktívna a i keď dlhé roky žije v Bratislave, srdcom je Novozámčanka.
Narodila 9.mája 1936. Do jej života vstúpila druhá svetová vojna. Do dnešných dní s bolesťou v srdci spomína na ťažké vojnové časy, ktorých súčasťou bolo aj trojnásobné bombardovanie mesta Nové Zámky, ktoré zažila ako 8 ročná. Ku tragickým udalostiam sa v mysli často vracia, pretože v nej zanechali hlbokú, smutnú stopu. Do svojich veršov vkladá i svoje pocity z tohto obdobia.
Po ukončení vojny žila životom bežných detí a mladých ľudí v kruhu milujúcej rodiny. Jej vzťah k rodičom, k rodine, spomienky na mladosť sa odrážajú aj v jej básnickej tvorbe.
Vo svojom rodnom meste zmaturovala v roku 1954. Vo svojich štúdiách pokračovala v Bratislave na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, kde v roku 1959 získala diplom z maďarčiny a ruštiny. Po štúdiách, až do odchodu na dôchodok pracovala v Slovenskom pedagogickom nakladateľstve, v redakcii cudzích jazykov ako redaktorka maďarsko – rusko – taliansko – slovenských slovníkov. Dodnes pracuje ako prekladateľka a publicistka, publikuje knižné anotácie , literárne kritiky, odborné posudky a recenzie v maďarskom a slovenskom jazyku.
Za svoju prácu získala viacero ocenení: Cenu Mateja Bella/2004/, Cenu Lajosa Turczella / 2014/ . V roku 206 sa stala čestnou občiankou Mesta Nové Zámky.
Rada sa vracia do svojho rodného mesta a okrem svojej rodiny a priateľov sa stretáva i so svojimi čitateľmi.