Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
03.07.2023

Cena európskeho občana pozná tohtoročných slovenských laureátov

Cenu európskeho občana dostáva každý rok najmenej jeden laureát z každého členského štátu EÚ. 

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Brusel/Bratislava 3. júla (TASR) – Slovenskými laureátmi tohtoročnej Ceny európskeho občana sa stali komiks Kira autora Tomáša Kriššáka a program Školy, ktoré menia svet Premium. Cenu udeľuje každoročne Európsky parlament (EP), ktorý tentoraz vybral 38 ocenených z 25 krajín EÚ, informuje TASR.

Komiks Kira, určený pre študentov a pedagógov, mapuje prostredníctvom ilustrovaného príbehu plyšovej opičky udalosti spojené s ruskou agresiou voči Ukrajine a prináša príbehy hrdinov bežných dní, uviedol EP v správe pre médiá. Komiks vyšiel s podporou verejnosti cez tzv. crowdfunding, čo umožnilo bezplatnú distribúciu spolu s odbornými prednáškami aktivistu Kriššáka po celom Slovensku.

Školy, ktoré menia svet je dvojročný program osobnostného a profesionálneho rozvoja učiteľov na základných a stredných školách. Zážitkovými a neformálnymi metódami rozvíja u žiakov sociálne a občianske zručnosti, podporuje kritické myslenie a formuje demokratické a európske hodnoty ako tolerancia, empatia a rešpekt k rozmanitosti ľudí i názorov. Od roku 2015 ho absolvovalo viac ako 460 pedagógov z 350 škôl, ktorí pracujú s vyše 103.000 žiakmi.

"Komiks Kira inovatívnou a zároveň atraktívnou formou približuje mladým ľuďom dianie na Ukrajine a bojuje proti dezinformáciám, ktoré sú práve na Slovensku tak výrazne rozšírené," uviedol vedúci Kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek. "Kritické myslenie, mediálnu gramotnosť a schopnosť odlišovať nepravdu od reality je potrebné rozvíjať už na školách, a práve tomu sa venuje projekt Školy, ktoré menia svet."

Cenu európskeho občana dostáva každý rok najmenej jeden laureát z každého členského štátu EÚ. Europarlament ňou oceňuje mimoriadne úspechy alebo výnimočnú angažovanosť v oblasti podpory vzájomného porozumenia a užšej integrácie medzi občanmi členských štátov, cezhraničnej alebo nadnárodnej spolupráce.

Tohtoroční laureáti si cenu prevezmú na jeseň počas ceremónie, ktorú zorganizuje Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Slávnostné ocenenie víťazov zo všetkých členských štátov EÚ plánujú v novembri v Bruseli.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]