Autor textu: TASR
17.05.2023

SKU: Riaditelia škôl dostanú minimálny čas na zavedenie tretej hodiny telocviku

​​​​​​​Komora vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby novelu školského zákona vetovala.

Ilustračná snímka. FOTO TASR

Bratislava 17. mája (TASR) - Riaditelia škôl dostanú minimálny čas na zavedenie povinnej tretej hodiny telesnej výchovy. Pre TASR to uviedla Slovenská komora učiteľov (SKU) v reakcii na zmenu, ktorá by mala začať platiť od septembra.
        
"Najprv bude musieť ministerstvo školstva a Národný inštitút vzdelávania a mládeže zmeniť štátny vzdelávací program a tejto zmene prispôsobiť obratom celý rámcový učebný plán, čiže deťom zobrať iný predmet, inú hodinu. Ktorý predmet sa zruší a vezme? V akom rýchlom čase to má bez diskusie rozhodnúť ministerstvo, ktoré je proti tejto zmene?" pýta sa SKU. Poukázali aj na to, že riaditelia škôl budú musieť následne zmeniť školské vzdelávacie programy, zasadnú k tomu rady škôl.
        
Následne bude podľa SKU nevyhnutné prerobiť úväzky učiteľov a pri priemere 12 tried na školu a delení skupín nájsť nového učiteľa telesnej výchovy na 24-hodinový plný úväzok. "Zároveň škola bude musieť prepustiť učiteľov predmetov, ktorými sa telocvik nahradí. Lebo štát určuje štandardný týždenný počet hodín v triede, hoci teoreticky by škola mohla zvýšiť tento počet, ale na vlastné náklady, hoci štát zvýšenie školám nezaplatí," uviedla SKU.
        
Upozornila tiež na problém s telocvičňami, ktoré kapacitne pri zvýšení hodín telesnej výchovy nebudú postačovať. "Minimálne polovica škôl nebude vedieť zmestiť svojich žiakov do telocvične. A to sme hrubo zanedbali delenie hodín pre chlapcov a dievčatá," poznamenali zo SKU.
        
Komora vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby novelu školského zákona vetovala.
        
Vyučovací predmet telesná a športová výchova bude povinným predmetom na základných školách v rozsahu minimálne troch hodín týždenne a na stredných školách dvoch hodín týždenne. Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú poslanci Národnej rady SR v utorok (16. 5.) schválili. Legislatívna zmena má byť účinná od 1. septembra.                 
        
Účinnosť je posunutá pre školy, ktoré k 31. augustu nemajú prístup k telocvični z dôvodu možnosti dobudovania chýbajúcej školskej infraštruktúry. Novela má pre ne platiť od 1. septembra 2025. Rovnako sa takto odkladá účinnosť aj pre štvrtý ročník cirkevných škôl. Tieto majú k dispozícii len jednu disponibilnú hodinu, ktorú väčšinou využívajú na predmet náboženstvo.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Február 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-
-
-
Napíšte nám [email protected]