Banská Bystrica 11.05.2023 (Skolske.sk)
Všetko to začalo niekedy koncom roku 2019, kedy sa skupinka učiteľov rozhodla, že využije možnosť získať nové skúsenosti v zahraničí, čím nielen rozšíri svoje vedomosti, ale tie potom následne prenesie aj do školy. Teda medzi žiakov, čím skvalitní vyučovací proces. Nebolo to však také jednoduché. Bolo treba vymyslieť projekt a veci naplánovať tak, aby celá jeho realizácia mala postupné kroky, ktoré by viedli ku skutočnej premene. Naplánovali teda 18 mobilít, ktoré mali pomôcť učiteľom získať nové vedomosti a zručnosti, ktoré by potom preniesli do praxe. Vec sa podarila a projekt v rámci výzvy Erasmus + KA1, pod názvom Na ceste k modernej škole 21.storočia pod číslom 2020-1-SK01-KA101-077837 prešiel a bol schválený. Od septembra 2020 sa teda mohli začať realizovať všetky plánované aktivity. Nikto ani len netušil, čo sa stane, a že plány učiteľom môže zničiť niečo také ako pandémia. Covid- 19 tu bol od marca 2020 a stále pretrvával.
Učitelia to však nevzdali a požiadali národnú agentúru o predĺženie projektu z pôvodných dvoch na tri roky. Vzdelávacie inštitúcie rušili svoje kurzy, krajiny zatvárali hranice. Nezostávalo nič iné ako čakať. Kto sa ale nevzdáva, vyhrá. A tak sa podarilo. Prvé dve mobility sa zrealizovali v júli 2021 v Prahe na kurze pod názvom Human Resource Management. Kurz bol určený pre manažérov, kde si dve zástupkyne riaditeľky mali možnosť zdokonaliť svoje zručnosti v oblasti riadenia. Zároveň však precvičili aj svoju angličtinu, pretože kurz bol vedený skúseným zahraničným lektorom po anglicky. V septembri 2021 potom vycestovali dve učiteľky nemeckého jazyka do Düsseldorfu v Nemecku, kde sa zúčastnili na kurze Kreativer Unterricht Deutsch als Fremdsprache. Obohatili si tu svoje zručnosti pri práci s rôznymi aplikáciami. Zúčastnili sa aj na online hodine, kde mali možnosť vidieť ako aplikácie fungujú v praxi. Na prelome septembra a októbra sa zrealizovali ešte dve mobility. Konkrétne v Amalfi coast v Taliansku. Na tomto kurze sa zúčastnila učiteľka slovenského jazyka a literatúry a vychovávateľka. Kurz Neformálne vzdelávanie v škole bol zameraný hlavne na používanie prostriedkov na zvýšenie motivácie žiakov k učeniu sa. Kurz ocenila ako učiteľka, tak aj vychovávateľka, ktorá na škole vedie krúžok anglického jazyka.
Pandémia sa nevzdávala a mnohé naplánované kurzy museli byť presunuté, prípadne sa úplne zrušili a museli ich nahradiť inými. Napríklad školy vôbec neprijímali učiteľov a tak sa zdalo, že jobshadowing, teda hospitácia na škole v zahraničí sa vôbec neuskutoční. Pandémia nechcela ustúpiť, ale ani učitelia.
Prešiel skoro ďalší rok a dve učiteľky anglického jazyka sa mohli zúčastniť na kurze v Helsinkách, ktorý bol zameraný na metódu CLIL, teda zavádzanie prvkov cudzieho jazyka do vyučovania iných ako jazykových predmetov. Obidve učiteľky učia napríklad aj etickú výchovu, kde môžu tieto prvky uplatniť. No a nedávno, teda v marci a apríli tohto roku 2023 sa konečne uskutočnili aj spomínané hospitácie na školách. Prvé dve sa konali v Portugalsku na Azorských ostrovoch a druhé dve v Taliansku v oblasti Trestina-Perugia. Učiteľky mali možnosť sledovať hodiny chémie, fyziky, matematiky, geografie, cudzích jazykov, hudobnej výchovy, či vyučovanie na 1.stupni . V Ponta Delgada na Azorských ostrovoch videli aj praktické vyučovacie metódy v prírode. Po návrate sa všetky zhodli, že toto je veľmi dobrý spôsob získať nové informácie o vyučovacích metódach a vôbec o celom systéme fungovania školy. Projekt sa blíži k svojmu záveru. Školu čaká zrealizovať ešte 4 mobility. Všetko je už zabezpečené, takže veríme, že sa to podarí. Keď sa zíde dobrý tím učiteľov, všetko ide ľahšie.
Poviete si a čo potom, keď sa projekt ukončí. Škola samozrejme nezastala, už od septembra 2022 skúšobne zavádza nový medzinárodný program. Jeho meno vám však prezradím až nabudúce.