Výstava prezentuje šperkársku prácu Ing. Eleny Prónayovej a umelecké fotografie jej manžela RNDr. Štefana Prónayho.
Vernisáž výstavy sa konala dňa 4.mája 2023. Autorov výstavy predstavila kurátorka Mária Feldinszká z Knižnice Antona Bernoláka:
ELENA PRÓNAYOVÁ je pôvodným povolaním stredoškolská učiteľka.
Po ukončení aktívnej pracovnej činnosti sa začala venovať naplno svojim záľubám – ručným prácam. Absolvovala štúdium na Univerzite tretieho veku v Nitre, odbor Ľudové remeslá. Tu sa naučila vytvárať šperky z drôtu, vyrábať košíky z pedigu a osvojila si základy rezbárstva.
Vyskúšala rôzne techniky, najviac ju však zaujala tvorba šitých šperkov z korálikov, ktorej sa aktívne venuje už 10 rokov. Prihlásila sa na kurz korálkovania, ktorý viedla pani Alica Stancz. Pod jej vedením sa postupne zdokonaľovala až pokým ich utorkové stretnutia neukončila pandémia COVIDU. Tvorbe šperkov však zostala verná a venuje sa jej naďalej.
Tvorí ich podľa svojho vkusu a nálady. Vyrába náramky, náhrdelníky, prívesky, náušnice a brošne. Jej práce boli vystavené na Celoslovenskej prehliadke ručných prác „Zlaté ruky“.
Výstava v knižnici prináša ukážku šitých šperkov a ozdobných doplnkov z korálikov z jej súčasnej tvorby.
ŠTEFAN PRÓNAY je pôvodným povolaním pedagóg. Svoju prvú fotku nasnímal, film vyvolal a pozitív zväčšil vo svojich 13-tich rokoch. Fotografoval príležitostne svoje okolie, priateľov a dokumentoval udalosti v rodine i triede.
Fotografovanie však nebolo v centre jeho záujmu. Tomu dominoval výkonnostný šport, ktorému venoval všetok voľný čas. Fotoaparát bol pripravený, ale málo využívaný.
Ani neskôr, kedy sa okrem športu angažoval v spoločenských a občianskych organizáciách nedával fotografovanie na prvé miesto medzi koníčkami.
Snažil sa vyvážene rozvíjať fyzické i duševné schopnosti. Až po získaní niekoľkých fotografických ocenení za športovú fotografiu sa začal cieľavedome venovať aj tvorivej fotografii. Študoval najmä teóriu fotografickej tvorby a jej miesto vo výtvarnom umení i kultúre. Zameral sa hlavne na zachytenie pohybu v športe a tanci. Ďalšou oblasťou jeho záujmu je zachytenie vnútorného sveta portrétovaných ľudí. Zaujali ho aj žánre krajinárskej fotografie, kresba svetlom (foto-grafika) a umelecký akt.
Od polovice 80-tych rokov sa ako člen Fotoklubu Hexagon zúčastňuje skupinových i individuálnych prezentácií, súťažných prehliadok a tvorivých dielní. Za svoje fotografie získal niekoľko ocenení na národných i medzinárodných výstavách. Niektoré z ocenených fotografií sú súčasťou výstavy.
Výstavu si môžeme pozrieť do 31.mája v priestoroch Knižnice Antona Bernoláka.