Autor textu: TASR
21.11.2022

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave posilní vzdelávanie stredoškolských učiteľov 

Odborníci z Európskeho centra občianskej excelentnosti budú učiteľov vzdelávať viacerými spôsobmi. Patria medzi ne najmä prednášky, workshopy a okrúhle stoly. 

Na archívnej snímke pečať Univerzity sv. Cyrila a Metoda. FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Trnava 21. novembra (TASR) - Katedra politických vied na Fakulte sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave otvorí Európske centrum občianskej excelentnosti (ECCE). Jeho cieľom je posilniť vzdelanie v oblasti európskej demokracie prostredníctvom vzdelávania stredoškolských učiteľov. 

      Podľa riaditeľky centra Tatiany Tökölyovej čelí Európska únia náročným udalostiam, ktoré odhaľujú vnútorné problémy spoločnosti. "Rastúci populizmus, často spojený so šírením dezinformácií a propagandy, nacionalistické tendencie a euroskeptické postoje sa v našej spoločnosti posilňujú, čo dokazujú viaceré prieskumy," povedala Tökölyová. 

      Stredoškoláci študujú na školách rôzneho zamerania bez rozšíreného učiva dejepisu či občianskej výchovy. "Len zlomok z nich bude pokračovať v štúdiu politických či európskych vied. Preto je stredná škola poslednou možnosťou, ako mladých ľudí systémovo vzdelávať v oblasti občianskych kompetencií," zdôvodnila Tökölyová potrebu podpory stredoškolských učiteľov pri rozvíjaní ich odbornosti a kompetencií v oblasti EÚ a demokratického občianstva. 

      Odborníci z ECCE budú učiteľov vzdelávať viacerými spôsobmi. Patria medzi ne najmä prednášky, workshopy a okrúhle stoly. Vzniknú aj komplexné príručky, ktoré pri vyučovaní pomôžu aj po skončení projektu. Témami prednášok a workshopov budú aktuálne problémy spojené s krízou demokracie v EÚ.  

      Projekt podaný v rámci výzvy ERASMUS+ ECCE European Center of Citizenship Excel-lence získala Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave ako jediná na Slovensku. Okrem prednášok, workshopov či príručok pre stredoškolských pedagógov obsahuje projekt aj ďalšie aktivity, na ktorých sa budú priamo podieľať učitelia spolu s medzinárodným tímom ECCE. 

      Vznikne nová webová stránka Európskeho centra pre občiansku excelentnosť, ktorá bude publikovať aktuálne informácie o aktivitách projektu a výstupy sprístupní širokej verejnosti. Poskytne tiež online komunikačnú platformu na konzultácie o odborných alebo metodických záležitostiach. Vzdelávať sa bude môcť každý, kto chce rozvíjať svoje občianske kompetencie. Mnohé aktivity preto budú pokračovať aj po samotnej realizácii projektu. 

Čo treba vedieť o koronavíruse

November 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]