Bratislava 13. októbra (TASR) - Štátna školská inšpekcia (ŠŠI) eviduje za školský rok 2021/2022 takmer 550 podaní, z ktorých je 30 percent anonymných. Činnosť súvisiaca s prešetrovaním a vybavovaním všetkých podaní si vyžiadala spolu zhruba 6800 hodín. TASR o tom informoval Matúš Jarolín, vedúci kancelárie hlavnej školskej inšpektorky.
Inšpekcia plní funkciu kontroly štátu nad úrovňou pedagogického riadenia, výchovy a vzdelávania a materiálno-technických podmienok vrátane praktického vyučovania v školách a školských zariadeniach, na pracoviskách praktického vyučovania a nad úrovňou činností v špeciálnych výchovných zariadeniach a školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie. V týchto oblastiach vybavuje sťažnosti a petície.
"Anonymní podávatelia sa veľakrát ospravedlňujú za anonymnú formu podania z dôvodu obavy o svoje deti v súvislosti s možným odvetným konaním zo strany školy voči nim. To je výzva pre školy, aby intenzívnejšie pracovali na vzájomnej dôvere medzi rodičmi, žiakmi a učiteľmi," priblížila anonymné podania hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.
"Pokiaľ riešime anonymné podanie, toto podanie sa musí odložiť v súlade so zákonom. Samozrejme, pokiaľ podanie obsahuje závažné indície o porušení zákona, kontrola sa vykoná formou školskej inšpekcie," vysvetlil Jarolín. ŠŠI radí, aby si občan pred podaním podania detailne prezrel postup podávania podnetu alebo sťažnosti. Návod je dostupný i na webovom sídle ŠŠI.
Najčastejšie sa na ŠŠI obracali ľudia s problémami s úrovňou vyučovania, klasifikáciou prospechu a nevhodným správaním sa pedagogických zamestnancov. Inšpekcia zaznamenala aj sťažnosti, ktoré sa týkajú neriešenia šikanovania a iných foriem agresívneho správania sa žiakov, ale aj nerešpektovanie špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb.
Ak sa sťažnosťou zistí, že boli porušené právne predpisy, riaditelia škôl sú povinní prijímať opatrenia na ich odstránenie s následnou kontrolou ŠŠI o ich plnení.