Prvý máj, inak nazývaný aj Sviatok práce vznikol v roku 1886 v USA. Robotníci z mesta Chicago vyšli štrajkovať do ulíc za boj o skrátenie pracovného času na osem hodín denne. Do demonštrácií sa zapájalo čoraz viac ľudí a v celých Spojených Štátoch štrajkovalo približne 300 000 pracujúcich. Boje v Chicagu si vyžiadali množstvo ťažko zranených a dve desiatky mŕtvych.
Na počesť demonštrantov prijal parížsky kongres v roku 1889 II. Internacionály uznesenie o zavedení medzinárodného sviatku pracujúcich na 1. mája. O rok neskôr sa začali konať oslavy v Spojených štátoch, Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Francúzsku, Taliansku či v mnohých iných krajinách. Na Slovensku sa Sviatok práce oslavoval v Košiciach, Liptovskom Mikuláši ale i v hlavnom meste na Železnej studničke. Tieto oslavy však slúžili ako podpora pri boji proti nezamestnanosti ale aj proti zlým pracovným podmienkam. Po vzniku česko-slovenskej republiky bol 1. máj vyhlásený ako štátny sviatok. V období komunistického režimu politici zneužívali prvomájové manifestácie na svoju propagandu.
Máj – lásky čas
Mesiac máj sa považuje za symbol lásky a zrodu niečoho nového. V máji kvitne a rozrastá sa všetko, čo príroda ponúka. Stromy majú najvýznamnejšie a najsilnejšie postavenie medzi rastlinami, preto sa v našich končinách zvolili za symbol tohto dňa. Vysoký strom – máj, staval mládenec v noci dievčaťu, ktoré sa mu páčilo. Boli to väčšinou smreky alebo jedle, ktorým sa odobrala spodná kôra a vršok koruny bol ozdobený farebnými stuhami. Pred postaveným májom mladíci stáli a vyberali „poplatky“, ktoré neskôr minuli na majálese. Tento zvyk sa na Slovensku traduje dodnes, avšak už ho nestavajú chlapci dievčatám ale spoločne stavia jeden máj celá dedina.