Bratislava 21. apríla (TASR) - Školáci na ôsmich školách sa budú vďaka projektu "Voda pre našu budúcnosť" učiť, ako šetriť s vodou. Na školských dvoroch tak pribudnú dažďové záhradky, mini mokrade, meteorologické stanice i kúty divočiny. Vo štvrtok o tom informovalo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Žiaci sa v rámci projektu budú venovať problematike sucha a klimatickej zmene. Na vybraných ôsmich školách na Slovensku si deti s učiteľmi spravia vodné audity a zistia, kde a ako vedia vodu ušetriť. V školských areáloch si zároveň vybudujú záhrady s rôznymi vodnými prvkami, napríklad mini jazierkami, zrážkomermi či retenčnými nádržkami. "Podľa našich odhadov za jeden rok môžeme len na týchto školách ušetriť až 32.000 litrov vody," priblížila Zuzana Gallayová zo Živice.
Projekt svojimi skúsenosťami podporia aj odborníci zo SHMÚ, ktorí vedia školám v rámci vzdelávania poskytnúť klimatické dáta a poradenstvo. Podporila ho aj súkromná spoločnosť.
Klimatológ Jozef Pecho zo SHMÚ poukázal, že celý minulý rok bol nadpriemerne suchý a odborníci zaznamenali kritický nedostatok vlahy. "Najsuchšou oblasťou Slovenska je už pár rokov juhovýchodná časť Podunajskej nížiny, kde sa nedostatok zrážok prejavuje už od novembra 2020. V tom istom roku v apríli padlo najmenej zrážok za takmer 70 rokov," skonštatoval Pecho.