Online priestor otvára nové príležitosti spolupráce aj s opačnou stranou sveta. Dôkazom je spolupráca medzi nitrianskou Fakultou záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre a Fakultou umenia a dizajnu Univerzity v Canberre.
Spolupráca vznikla z podnetu Slovenského veľvyslanectva v Austrálii, ktoré prepojilo obe univerzity, na ktorých sa študuje krajinná a záhradná architektúra. Študenti oboch fakúlt spoločne pracovali na návrhu revitalizácie parku Jána Janduru v Canberre.
Zo spolupráce vzniklo 10 krajinno-architektonických návrhov (5 návrhov od Austrálskych študentov, a 5 návrhov od študentov FZKI), ktoré budú vystavené a prezentované verejnosti 30.4.2022 počas Canberra Herritage Festival.
Ján Jandura-Puček, sa narodil v roku 1914 v Habovke na Orave. Na austrálsky kontinent sa ako 25-ročný vysťahoval v roku 1939 za účelom zarobiť nejaké peniaze pre rodinu.
Do roku 1949 nejestvovalo štátne občianstvo Austrálie. Obyvatelia s trvalým pobytom na tomto kontinente boli britskými občanmi (British subjects). Až v roku 1949 sa vláda rozhodla udeliť občianstvo prvým nebritským obyvateľom. Z každého štátu a teritória vybrali jednu osobu, ktorej bolo austrálske občianstvo slávnostne udelené ako prvej/prvému.
Ján Jandura bol vybraný ako reprezentant Teritória austrálskeho hlavného mesta. Práve on dokonca ako prvý z vybraných odpovedal na otázku, aké bolo jeho predchádzajúce občianstvo, stručne, jedným slovom: "Czechoslovakian". V hlavnom meste Austrálie, v Canberre, je podľa neho pomenovaný jeden z miestnych parkov v blízkosti centra – Jandura park.