Bratislava 11. marca (TASR) - K novele vysokoškolského zákona sa pripravuje rozsiahly pozmeňujúci návrh, o niektorých ustanoveniach v ňom sa ešte rokuje. Preto ho predložia v školskom výbore Národnej rady (NR) SR až v utorok (15. 3.). Na štvrtkovom zasadnutí výboru to uviedol jeho predseda Richard Vašečka (OĽANO). Priblížil, že by mal obsahovať aj niektoré pripomienky akademickej obce, ktorá novelu kritizovala. K zmenám týkajúcim sa Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo má byť podľa jeho slov aj samostatné rokovanie.
Zmeny predložil aj Jozef Habánik (Smer-SD). Týkajú sa napríklad organizácie a činnosti samotnej vysokej školy (VŠ) a toho, ktorý orgán by mal za to zodpovedať. Do procesu navrhuje späť zapojiť orgány akademickej samosprávy verejnej vysokej školy. Zmeny sa majú týkať aj správnej rady VŠ a jej zloženia, činnosti konzorcií či školného za nadštandardnú dĺžku štúdia. Navrhuje tiež, aby akademický senát schvaľoval rozpočet.
Predseda Rady vysokých škôl (RVŠ) SR Martin Putala ocenil riešenie niektorých drobných problémov, nestotožňuje sa však s názorom, že zmena posúva VŠ k lepšej kvalite vzdelávania. Považuje za nešťastné, ak by parlament schválil zákon, s ktorým väčšia časť akademickej obce nesúhlasí. Vyzval, aby jej bolo umožnené vyjadriť sa aj k pripravovaným pozmeňujúcim návrhom.
Dekan právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda požiadal poslancov, aby dôsledne zvážili návrhy, ktoré môžu rozbiť fungovanie VŠ. Právo sa podľa neho musí aplikovať tak, aby to dokázalo aplikovať a akceptovať aj prostredie, pre ktoré má platiť. Rozhodovanie o majetkových a rozpočtových veciach, metodike delenia dotácií by malo byť podľa neho do značnej miery ponechané na rozhodovacích orgánoch akademickej obce. "Pokojne nech sa posilnia kontrolné mechanizmy," dodal.
Minister školstva podľa neho nemôže rozhodovať ani o tom, kto môže a nemôže učiť. Pripomenul, že na to je tu akreditačná agentúra zohľadňujúca špecifiká jednotlivých odborov a garanciu kvality vysokého školstva. V súvislosti s možnými zmenami týkajúcimi sa agentúry hovorí o ohrození prístupových procesov do medzinárodných štruktúr a riziku, že sa na slovenské diplomy bude pozerať ako na tie, ktoré nie sú garantované dostatočnou kvalitou vzdelania.
Podobne to vnímajú aj zástupcovia agentúry. "V dobre spravovanej spoločnosti nie je štandardné, aby sa takto zásadné zmeny vo fungovaní nezávislej a odbornej zložky vysokého školstva diali bez účasti dotknutých strán. Špeciálne v situácii, keď chystané zmeny môžu zmariť zaradenie do európskych štruktúr, v ktorých Slovensko ako jedna z mála krajín stále chýba," podotkol predseda výkonnej rady agentúry Robert Redhammer. Iniciovať plánuje stretnutie s ministrom.
Uviedol, že aktuálne sa agentúra podrobuje medzinárodnému posúdeniu súladu svojich postupov s európskymi štandardmi a usmerneniami príslušnými európskymi autoritami. Ak uspeje, stane sa členom Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania a bude zapísaná do Európskeho registra zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania. "Plnému členstvu predchodkyne agentúry Akreditačnej komisii, poradnému orgánu vlády SR, bránilo naplnenie požiadavky na nezávislosť od politickej moci," pripomenula agentúra v tlačovej správe.