Bratislava 3. marca (TASR) – O situácii na Ukrajine sa je potrebné s deťmi rozprávať úplne prirodzene. Pre TASR to uviedol prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman. Podotkol, že žiaci a študenti majú veľký prístup k informáciám a situáciu sledujú aj sami.
Crmoman poznamenal, že so žiakmi na západnom Slovensku o vojnovom konflikte na Ukrajine nestihli veľmi hovoriť, keďže od pondelka (28.2.) sú v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji jarné prázdniny. Zároveň pripomenul, že je to aj na profesionálnom prístupe učiteľov, ako budú k danej situácii pristupovať. O vojnovom konflikte sa majú podľa Crmomana učitelia priestor rozprávať najmä na predmetoch ako etická výchova, náboženská výchova, umenie a kultúra či na iných výchovných predmetoch.
"Zároveň si uvedomujem, že to chce trochu viac, ako sa len rozprávať. Pretože si musíme uvedomiť, že tu bude pravdepodobne dlhšia humanitárna kríza," uviedol. Myslí si, že bude potrebné hovoriť aj o prijímaní týchto ľudí a ich začlenení.
Crmoman apeluje na svojich kolegov, aby boli ľudskí a pomáhali Ukrajincom, ale aj občanom iných krajín, ktorí utekajú z Ukrajiny. Podľa neho táto situácia nebude len o tom, ako sa s ňou vyrovnať, ale aj o tom, že bude potrebné podať pomocnú ruku. Zároveň upozornil, že žiakom budú musieť oznámiť aj to, že možno budú mať nových spolužiakov.