Bratislava 2. marca (TASR) – S príchodom ukrajinských detí na Slovensko sa očakáva tlak najmä na základné školy. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) s tým, že v prípade stredných škôl bude tento tlak minimálny.
Minister povedal, že momentálne nepociťujú enormný tlak na materské školy. Podľa slov Gröhlinga je vytvorená komunikačná sieť so zriaďovateľmi. Najväčšia záťaž je podľa ministerstva školstva zatiaľ na školy v Prešovskom kraji. "Doteraz v našom systéme je umiestnených v rámci regionálneho školstva 3226 detí a žiakov z Ukrajiny a 5700 vysokoškolákov. Ide o tých, ktorí na Slovensku dlhodobo študujú," povedal minister školstva.
Konkrétne číslo žiakov, ktorí prišli na Slovensko pre vojnový konflikt na Ukrajine a začali chodiť do škôl, zatiaľ známe podľa ministra nie je. Tvrdí, že sa zbiera zatiaľ len evidencia. Gröhling povedal, že je v kontakte s jednotlivými riaditeľmi škôl. V rámci školy s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove podľa ministra školstva prijali doteraz 40 žiakov, kapacita je niečo viac ako 100 žiakov. "Boli vytvorené aj výjazdové tímy, desať ich je v Žilinskom kraji a sedem v Košickom kraji," povedal. Zároveň vysvetlil, že sa v nich nachádzajú školskí psychológovia a ukrajinsky hovoriaci ľudia.
Na webe ministerstva školstva vytvorili samostatnú záložku k situácii na Ukrajine. Podľa slov ministra školstva sú tam zverejnené informácie, ako prijať žiaka z Ukrajiny, ako postupovať pri jeho adaptácii, zverejnené je aj potvrdenie o zaradení žiaka, metodické pokyny a odporúčania. Poukázal, že viaceré organizácie vypracovali aj rôzne webináre a semináre. "Je zverejnená aj emailová adresa [email protected]. Chcel by som poprosiť učiteľov, ktorí prišli na Slovensko v rámci ukrajinského jazyka, aby sa nám prihlásili. Keby bol väčší prílev žiakov do školského systému, aby sme ich vedeli následne osloviť," uzavrel šéf rezortu školstva.