Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: PaedDr. Róbert Majzlík, PhD
15.02.2022

Hola España!

Skupina 5 žiakov a 2 učiteľov sa vydala do boja s predsudkami, intoleranciou a porušovaniu ľudských práv. 

Foto: PaedDr. Róbert Majzlík, PhD

Čo sa vám vyjaví, keď počujete slovo Španielsko? Pre mnohým z nás to určite bude vysoká teplota, slnečné počasie, biela piesočnatá pláž alebo dokonca dovolenka snov. Rovnaké, alebo teda aspoň podobné, asociácie mali aj žiaci Cirkevnej spojenej školy vo Vranove nad Topľou, ktorí sa uplynulý týždeň zúčastnili výmenného pobytu v rámci projektu realizovaného pod hlavičkou programu Erasmus+.

Prímorská rovinatá krajina, čerstvý vzduch, cesty hemžiace sa dvojkolesovými dopravnými prostriedkami, ktoré sú bezproblémovo "zaparkované" na ulici, športový duch, či národná hrdosť. To je len zopár vlastností Španielov, ktoré sme počas krátkych 5 dní mohli spoznať. Malé mestečko s počtom obyvateľom len o niečo pár tisíc vyšším ako má „náš Vranov“, sa nachádza sa v provincii Alicante, ktorá je súčasťou Valencijského spoločenstva. Jeho názov je odvodený od pohoria Serra de Crevillent, určite aj preto, že leží v jeho úpätí. Áno, reč je o meste Crevillent.

pic
Foto: PaedDr. Róbert Majzlík, PhD

V týždni od 7. do 11. februára sa skupina 5 žiakov a 2 učiteľov vydala do boja s predsudkami, intoleranciou a porušovaniu ľudských práv. Tieto témy sú totižto obsahom medzinárodného projektu 6
krajín (Chorvátsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Turecko a Slovensko ako koordinátor) s názvom Human Rights Education, ktorý na škole realizujme od roku 2020. Medzi hlavné priority projektu patrí predovšetkým snaha zaviesť a zlepšiť úroveň inovatívnych pedagogických postupov vo vzdelávaní s osobitným dôrazom na vzdelávanie v oblasti ľudských práv, ktoré sa najskôr pretavia do vzťahov medzi žiakmi, ich učiteľmi a následne aj na úrovni lokálnych komunít.

pic
Foto: Foto: PaedDr. Róbert Majzlík, PhD

Aj napriek prvotným obavám a neistote v súvislosti s pretrvávajúcou pandemickou situáciou sa partnerom podarilo pripraviť zaujímavý program, ktorého súčasťou boli rôzne prednášky, workshopy, práca v zmiešaných skupinách a pod. Prirodzené obavy z komunikácie a neznámeho prostredia, ktoré sme pred cestou mali, sa od prvého dňa vytratili a s istotou môžeme skonštatovať, že vznikli neobyčajné priateľstvá, ktoré boli pri rozlúčke sprevádzané aj slzami. Okrem pozorovania ako vyzerá bežný deň na škole IES Macià Abela, nás čakala „neformálna“ hodina španielčiny, kde nás španielski žiaci naučili zopár fráz (veríme, že slušných) tohto atraktívneho jazyka. Program bol spestrený obhliadkou mesta, múzeí, kultúrnych inštitúcií a výletom na hrad v meste Alicante.

Aj keď mesto Crevillent nepatrí medzi turisticky vyhľadávané destinácie, čas strávený v spoločnosti milých ľudí a ich prirodzená pohostinnosti si nás jednoducho získali. Odchádzali sme s povzbudením a inšpiráciou, že takéto projekty majú obrovský prínos a formujú človeka nielen profesionálne, ale aj osobnostne. Veríme, že rovnako úspešné budú aj ďalšie mobility našich kolegov a žiakov v partnerských krajinách, na ktorých príprave sa už teraz usilovne pracuje. Tento medzinárodný projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore programu Erasmus+.

pic
Foto: text

November 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]