Autor textu: TASR
25.01.2022

Ministri pre európske záležitosti hodnotia výsledky tretej plenárky

Návrhy Európanov po ukončení prác dvoch zo štyroch občianskych panelov možno podľa Verhofstadta zhrnúť do niekoľkých bodov.

Guy Verhofstadt, foto z archívu. FOTO TASR/AP.

Brusel/Bratislava 25. januára (TASR) - Ministri členských krajín EÚ zodpovedných za európske záležitosti hodnotia v Bruseli výsledky tretieho plenárneho zasadnutia Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

Spravodajca TASR v Bruseli zároveň informoval, že účastníci plenárky v piatok a sobotu (21. až 22. januára) riešili odporúčania prvých dvoch občianskych panelových diskusií a niektorých národných panelových diskusií občanov.

Plenárka v Štrasburgu zhodnotila 90 odporúčaní občanov zo všetkých členských krajín EÚ z oblastí týkajúcich sa európskej demokracie, hodnôt a práv, právneho štátu a bezpečnosti, zmien klímy, životného prostredia a zdravia.

Belgický europoslanec a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, ktorý na CoFoE zastupuje Európsky parlament (EP), uviedol, že občania počítajú s konkrétnymi opatreniami, ktoré pokryjú všetky oblasti ich predstáv. "V konečnom dôsledku bude potrebné zaoberať sa všetkými odporúčaniami občanov," uviedol Verhofstadt.

Návrhy Európanov po ukončení prác dvoch zo štyroch občianskych panelov možno podľa neho zhrnúť do niekoľkých bodov. "Ústava EÚ a celoeurópske referendá, prehodnotenie pravidla jednomyseľnosti pri hlasovaní v rade EÚ, zmena názvov a štýlu práce inštitúcií EÚ, sloboda médií, občianski pozorovatelia v rozhodovacom procese EÚ, harmonizácia dátumu a podmienok pre voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) a vytvorenie skutočnej Európy občanov," vymenoval Verhofstadt.

Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Clément Beaune vyhlásil, že plenárne zasadnutie CoFoE sa musí zaoberať odporúčaniami občanov. "Sme radi, že občianske diskusie a príspevky obohacujú priority Európskej únie pre budúce generácie," uviedol Beaune.

pic
Clément Beaune, foto z archívu. FOTO TASR/AP.

CoFoE prekonala očakávania podpredsedníčky Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravky Šuicovej. "Ohromila ma vysoká kvalita odporúčaní prijatých v rámci európskych a národných panelových diskusií občanov, ktoré už ukončili svoju činnosť," uviedla. Občania podľa nej potrebujú vidieť vplyv konkrétnych výsledkov konferencie. "Naša demokracia si zasluhuje túto živú a konštruktívnu diskusiu," doplnila chorvátska eurokomisárka.

Ďalšie dve európske panelové diskusie občanov, ktoré svoje odporúčania ešte nepredložili, dokončia svoju prácu vo februári. Posledné zasadnutie účastníkov panelu na tému "EÚ vo svete a migrácia" sa bude konať v dňoch 11. až 13. februára v Maastrichte. Zasadnutie na tému "Silnejšia ekonomika, sociálna spravodlivosť, pracovné miesta a vzdelávanie, mládež, kultúra, šport a digitálna transformácia" je naplánované na 25. až 27. februára v Dubline. O ich odporúčaniach sa bude diskutovať na nasledujúcom plenárnom zasadnutí konferencie.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]