Bratislava 22.01.2022 (Skolske.sk/OTS)
Na tejto spoločnej výstave v priestoroch UNESCO sa predstavilo spolu 9 autorov. Svoju tvorbu prezentovala Lucia Žitnayová, Lilla Gombos a Matej Maturkanič z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Natália Šimonová, Barbora Durajová, Miroslav Sandanus z Akadémie umení v Banskej Bystrici a Alexander Takáč, Katarína Gregová či Matúš Kecer z Fakulty Umení Technickej univerzity v Košiciach. Študenti hodnotia výstavu realizáciu a aj spoluprácu na tejto výstave veľmi pozitívne.
Barbora Durajová, študentka Akadémie umení v Banskej Bystrici
„Bola to pre mňa ako začínajúcu umelkyňu a študentku veľmi výnimočná príležitosť. Pocit, že moje diela „cestujú“ do Paríža bol asi vzrušujúcejší, akoby som tam cestovala ja sama. Ohlasy boli skvelé a myslím si, že najväčším plusom bolo to, že sa o mojej tvorbe a o tvorbe ostatných vystavujúcich dozvedelo viac ľudí aj z umeleckej obce. Naozaj výborný štart, za ktorý som vďačná. Mám pocit, že určitým spôsobom sa zmenil aj môj pohľad na vlastnú tvorbu a nadobudla som väčší pocit sebadôvery. Spolupráca prebehla veľmi dobre. Snáď bude takýchto príležitostí a spoluprác slovenských umelcov a zahraničných inštitúcií čím ďalej, tým viac.“
Alexander Takáč, študent Fakulty Umení Technickej univerzity v Košiciach
„To, že sme vystavovali v Paríži, je veľmi vzrušujúce a stále sa z toho teším. Svet je čoraz viac prepojenejší, a preto by sme mali ako mladí slovenskí umelci ašpirovať na vystavovanie aj v zahraničí. Ukazujeme sa na mape, rovnako ako ukazujeme pre zahraničných umelcov, že vystavovať môžu aj oni u nás. Dovolím si tvrdiť, že tvorba ekosystému a všeobecného prepojenia kultúrnych inštitúcií je veľmi dôležitá pre kultúrnu budúcnosť Slovenska.“
Matej Maturkanič, študent Vysokej školy výtvarných umení
„Vystavovanie obrazov v budove UNESCO bola pre mňa veľmi obohacujúca skúsenosť, keďže som ako jeden z mála študentov výtvarného umenia mohol vystavovať svoje obrazy na medzinárodnej výstave. Túto možnosť si veľmi cením, a týmto by som sa zároveň chcel poďakovať pedagógom a zástupcom Slovenského inštitútu za prejavenú dôveru a podporu. Určite je veľmi efektívny spôsob zvyšovania motivácie nielen v umeleckej tvorbe, ale i vo vysokoškolskom štúdiu, možnosť vystavovať svoje diela v zahraničí by pre študentov výtvarného umenia mohla byť čoraz dostupnejšia.“
Matúš Kecer, študent Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach
„Takáto spolupráca pomáha celej domácej scéne, hlavne prezentáciou mladej vlny slovenských umelcov v zahraničí. Určite by bolo veľmi prospešné, keby sa inštitúcie viac zapájali do prezentácie začínajúcich slovenských výtvarníkov. Umelci sa tým dostávajú do povedomia po celom svete a pomáha im to v napredovaní a zviditeľnení sa. Otvárajú sa tým nové spolupráce a kontakty.“
Miroslav Sandanus, študent Akadémie umení v Banskej Bystrici
„To, že som bol vybraný ako jeden z deviatich študentov, ktorí dostali v Paríži príležitosť vystavovať, vnímam ako poctu a motivovalo ma to do ďalšej tvorby. Z mojich doterajších skúseností bola komunikácia so zahraničnými inštitúciami dobrá a vyšli mi v ústrety, aj čo sa týka výberu diel, dopravy a následnej prezentácie. Som stále na začiatku mojej profesionálnej umeleckej cesty a preto sa teším z takýchto spoluprác.“
Lucia Žitnayová, študentka Vysokej školy výtvarných umení
„Vystavovať v Paríži bol vždy môj sen, ktorý sa vďaka Slovenskému inštitútu a VŠVU stal skutočnosťou. Spolupráca so Slovenským inštitútom bola na vysokej úrovni a úplne bez problémov. Zahraničná prezentácia dostáva do povedomia nielen vystavovaných umelcov, ale taktiež aj našu krajinu. Želám si, aby takýchto projektov so slovenskými školami bolo viac.“
Natália Šimonová, študentka Akadémie umení v Banskej Bystrici
Víťazka Maľby roka 2021, vystavovala na viacerých podujatiach Slovenského Inštitútu. Okrem výstavy ST:ART absolvovala aj rezidenciu v Cité Internacional des Arts v Paríži. „Akokoľvek to môže znieť ako klišé, ale považujem to za jeden z ústredných bodov v mojom roku a som za to nesmierne vďačná. Pre Francúzsko ako krajinu mám aj silné osobné sympatie, cítila som sa tam krásne a počas tohto roka som ho navštívila už tretíkrát. Po každej výstave sa sama seba pýtam, čo urobiť do ďalšej prezentácie lepšie. V tomto prípade určite možnosti inštalácie, ktoré sú však väčšinou podmienené samotným priestorom. Moje skromné želanie na akúkoľvek inštitúciu je, aby boli v budúcnosti zastúpení všetci slovenskí výtvarníci na výstavných projektoch, ale rozumiem, že v dobe pandémie je to ťažké a zložité,“ zhrnula Natália Šimonová.
Na vernisáži sa 10. júna 2021 osobne zúčastnil aj šéf diplomacie Ivan Korčok a umelci Lucia Žitnayová, Natália Šimonová a aj Katarína Gregová. Kurátorkou výstavy bola Melita Fodor Gwerková. Výber študentov realizovala v spolupráci s jednotlivými školami. „Na výstave bola okrem klasických maliarskych prístupov predstavená aj experimentálna tvorba, digitálna koláž, airbrush a grafické techniky. Výber diel zahŕňa figuratívnu i abstraktnú tvorbu, minimalizmus aj expresionizmus či inšpiráciu street artom,“ hovorí kurátorka. Výstava sa konala v spolupráci Slovenského inštitútu v Paríži, Veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Francúzsku, Stálej delegácie Slovenskej republiky pri UNESCO a Stálej misie Slovenskej republiky pri OECD.