Bratislava 19. januára (TASR) – Univerzity budú v najbližších dňoch rozhodovať o režime výučby v letnom semestri. Zhodujú sa na tom, že budú postupovať podľa nariadení a odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a ministerstva školstva za dodržania protiepidemických opatrení platných v čase začiatku semestra.
V rámci prezenčnej výučby by Prešovská univerzita v Prešove uprednostnila OTP režim. "Na tento režim máme nastavené aj kontrolné mechanizmy," uviedla pre TASR hovorkyňa univerzity Anna Polačková. Riadiť sa však budú rozhodnutím vlády SR a platnými vyhláškami hlavného hygienika.
"Letný semester sa začne v polovici februára a vzhľadom na dynamiku epidemickej situácie, s ktorou sme konfrontovaní, je teraz predčasné určovať alebo len odhadovať režim, v ktorom budeme vyučovať," povedal pre TASR rektor Trnavskej univerzity v Trnave René Bílik. Na takúto otázku bude vedenie univerzity podľa jeho slov pripravené odpovedať na začiatku februára.
Aj najväčšia slovenská univerzita – Univerzita Komenského (UK) v Bratislave pozorne sleduje epidemickú situáciu. "K režimu v letnom semestri sa konkrétnejšie vyjadríme po rokovaní Permanentného krízového štábu UK a Krízového štábu UK koncom januára," spresnila pre TASR hovorkyňa univerzity Lenka Miller.
Z návrhu opatrení proti šíreniu variantu omikron, ktoré schválila vláda uplynulý týždeň, vyplýva, že na vysokých školách by sa prezenčne malo vyučovať v OP režime. Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave uviedla, že aktuálne nastavenie režimu OP by sa v podmienkach univerzity uplatňovalo veľmi komplikovane. "Ako technická univerzita máme v rámci študijných programov množstvo praktických cvičení v laboratóriách, preto je žiaduca minimálne hybridná výučba s aspoň čiastočnou prítomnosťou študentov. Univerzita však nedisponuje kapacitami na oddelenú prezenčnú výučbu študentov, ktorí spĺňajú kritériá OP, a dištančnú pre nezaočkovaných," povedal pre TASR hovorca STU Juraj Rybanský. STU bude preto navrhovať úpravu nastavenia režimu pandemických opatrení, optimálne návrat k semaforu uplatňovanému v prvej časti zimného semestra.
Výučbu v letnom semestri akademického roka 2021/2022 plánuje vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach začať prezenčnou formou v režime podľa nariadení a odporúčaní ÚVZ SR a rezortu školstva za dodržania protiepidemických opatrení platných v čase začiatku semestra. "Výučba v letnom semestri sa začína 14. februára, pričom vedenie univerzity v spolupráci s vedeniami fakúlt a univerzitných pracovísk rozhodne o režime vyučovania v priebehu skúškového obdobia, respektíve 31. januára," uviedlo pre TASR vedenie univerzity. Ako ďalej doplnilo, prioritou vedenia UPJŠ v Košiciach je bezpečný návrat k prezenčnej výučbe. "Epidemická situácia zamestnancov a študentov je pravidelne monitorovaná a preventívne opatrenia sú prijímané so zreteľom na nariadenia štátnych autorít, v ktorých kompetencii spočíva konečné rozhodnutie o režime realizácie vyučovania v letného semestra. Neprináleží nám hodnotiť opatrenia centrálnych orgánov, ak bude umožnený aj režim OTP, budeme ho akceptovať," dodalo vedenie univerzity.
Miroslav Horňák z centra komunikácie a vzťahov s verejnosťou Ekonomickej univerzity v Bratislave uviedol, že o režime v letnom semestri na univerzite sa bude rozhodovať v nasledujúcich dňoch, pričom sa rozhodne podľa vývoja situácie.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) uplynulý týždeň uviedol, že nevidí žiaden dôvod, aby boli vysoké školy na online vzdelávaní. "Moje odporúčanie je, aby boli študenti prezenčne v školách," povedal.