Bratislava 5. januára (TASR) - Novela zákona o školskej samospráve umocňuje postavenie Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) ako kritického priateľa škôl, ktorý pomáha školám získať vyššiu kvalitu. Tvrdí to ŠŠI. TASR o tom informovala referentka pre komunikáciu zo ŠŠI Diana Ďorďová.
ŠŠI poskytuje školám a školským zariadeniam odbornú a poradenskú činnosť v rozsahu svojej pôsobnosti. "Ako inštitúciu nás teší, že zákonodarca sa stotožňuje so smerovaním ŠŠI. Touto cestou by sme však chceli verejnosť upozorniť, že nejde o všeobecné poradenstvo, ale o poradenstvo v rámci kontrolnej pôsobnosti ŠŠI priamo v kontrolovanom subjekte," uviedli zo školskej inšpekcie.
Z inšpekcie uviedli, že odbornú a poradenskú činnosť poskytuje ŠŠI len pri výkone školskej inšpekcie, čomu je možné rozumieť tak, že sa poskytuje pri konkrétnom výkone školskej inšpekcie na základe poverenia v škole alebo v školskom zariadení. ŠŠI nie je povinná poskytovať poradenskú a odbornú činnosť mimo výkonu školskej inšpekcie. "Pre úplnosť uvádzame, že obsah a forma odbornej a poradenskej činnosti nie je regulovaná, závisí od konkrétneho prípadu. Platí však, že činnosť musí súvisieť s právomocami, kompetenciami a úlohami ŠŠI," dodali. ŠŠI neposkytuje odbornú a poradenskú činnosť mimo uvedeného rámca.
ŠŠI je nezávislý orgán štátnej správy. Plní funkciu kontroly nad úrovňou pedagogického riadenia, výchovy a vzdelávania a materiálno-technických podmienok v školách a v školských zariadeniach.