Bratislava 4. januára (TASR) – Na Slovensku sú dve školy pre žiakov so zrakovým znevýhodnením – v Bratislave a Levoči. Tieto školy sú plne vybavené a špecializované na prácu a vzdelávanie žiakov so zrakovým znevýhodnením. Pri príležitosti utorkového Svetového dňa Braillovho písma to na sociálnej sieti uviedla štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová.
"Okrem nich je však úlohou každej školy vytvárať podmienky pre všetkých žiakov bez rozdielu. Úlohou rezortu školstva je vytvoriť pre školy podporu smerujúcu k podpore prostredia bez bariér, ktorým deti so zrakovým znevýhodnením čelia," uviedla štátna tajomníčka. Ako ďalej poznamenala, v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu zrakom sa získava 80 až 90 percent všetkých informácií.
"Pre deti a žiakov so zrakovým znevýhodnením je preto dôležitou súčasťou prijímania textových informácií Braillovo písmo, ako aj zvukové záznamy kníh a časopisov," povedala Síthová. Učenie je podľa nej pre nevidiacich žiakov náročnejšie aj preto, lebo nemôžu vnímať neverbálne časti komunikácie.
V týchto dňoch sa pod taktovkou ministerstva školstva a odborníkov pripravuje manuál, ako vytvárať a budovať bezbariérové školy a školské zariadenia.
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripomína, že 4. január je Svetovým dňom Braillovho písma. Vyhlásilo ho v roku 2018 Valné zhromaždenie OSN. V tento deň si nevidiaci i slabozrakí pripomínajú narodenie autora slepeckého písma Louisa Brailla.