V dňoch 4.10.- 09.10.2021 sa ZŠ Dargovských hrdinov 19 v Humennom stala hosťujúcou školou mobility projektu Erasmus+ „Malí programátori“. Privítali sme šesť žiakov 4. ročníka a dvoch učiteľov zo ZŠ Komenského v Trutnove, z Českej republiky.
Prvý deň tretej krátkodobej výmeny skupín žiakov začal privítaním hostí vedením našej školy a koordinátorkami projektu. Žiaci 4.B triedy predstavili novým kamarátom priestory našej školy. Hneď potom nasledovali aktivity – žiaci 5.A predstavili kamarátom z Trutnova nástroj Kahoot. Rozdelili sa do skupín a spoločne vytvorili kvízy na tému Slovensko. Kvízy si nakoniec všetci vyskúšali. Hostia sa zoznámili aj s interaktívnou podlahou Funtronic a v poobedňajších hodinách spoznávali krásy nášho regiónu - navštívili Sninský kameň.
Nasledujúci deň doobeda predstavila pani učiteľka Antalová žiakom funkcie a možnosti nástroja Canva, neskôr sa žiaci venovali aj programovaniu micro:bitov. Popoludní sa k nim pridali žiaci 5.A s pani učiteľkou Čepovou a spoločne viedli aktivitu s Ozobotmi – zúčastnili sa jej aj žiaci 4.B. Žiaci boli po úvodnej aktivite rozdelení do tímov a oboznámili sa s programovaním minirobota Ozobot Bit. Každej skupine bola pridelená slepá mapa Slovenska, kódy, Ozoboty, fixky. Po úvodných rozhovoroch v skupinách si žiaci v zmiešaných tímoch navzájom odovzdávali vedomosti o jednotlivých významných miestach na Slovensku a zároveň dané informácie zaznamenávali do mapy. Jednotlivé miesta pospájali cestičkami s kódmi, ktoré obsahovali rôzne príkazy pre Ozobota – každá skupina v závere odprezentovala svoju prácu.
Tretí deň bol ako stvorený na spoznávanie krás Prešovského kraja. Piataci z našej školy a štvrtáci z Trutnova navštívili Slovenské opálové bane v Červenici, dozvedeli sa niečo z histórie ťažby opálov. Po prehliadke sa presunuli do Solivaru v Prešove. Žiaci spoznali, ako sa získava soľ. Dnes slúži areál starého Solivaru pri Prešove už len ako múzeum, v Solivare sa už soľ neťaží.
Ďalší deň v dopoludňajších hodinách navštívili naši zahraniční hostia, v sprievode žiakov 2.A, Vihorlatské múzeum a Skanzen. No a popoludní sa žiaci 1.A pustili spoločne s českými kamarátmi do programovania podlahových robotov Blue Bot pomocou tabletov. Plnili rôzne úlohy, prekonávali prekážkovú dráhu, využívali rôzne zaujímavé podložky.
Piaty deň žiaci konštruovali a programovali stavebnice Lego Boost. Stálo to za to, žiaci mali veľkú radosť pri prezentovaní jednotlivých modelov. Poobede nás čakala rozlúčka v palacinkárni. Dohodli sme sa na ďalšej spolupráci na projektových úlohách a rozlúčili.