Bratislava 18.09.2021 (Skolske.sk)
Dve desiatky žiakov 1. ročníka Obchodnej akadémie v Leviciach sa zúčastnili zážitkového vzdelávacieho workshopu s názvom „Rozhodovanie“ v levickej synagóge. Workshop sa uskutočnil pod vedením lektoriek Post Bellum - Ivety Harvánekovej a Michaely Danišovej, s podporou mesta Levice a Tekovského múzea.
Lektori počas workshopu prostredníctvom zážitku otvorili tému nútenej migrácie, antisemitizmu, xenofóbie. Účastníci prežili postupnú premenu spoločenskej atmosféry v období tridsiatych rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Workshop v dobových reáliách demonštruje princípy fungovania zastupiteľskej demokracie, ale i vzostup antisemitizmu, neznášanlivosti a xenofóbie v spoločnosti. Zároveň predstavuje tému migrácie z pohľadu jednotlivca zasiahnutého veľkými dejinami. Cez skutočný príbeh, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí približuje dilemy, ktorým ľudia v tom čase čelili. V poslednej časti workshopu lektori diskutovali so žiakmi. Žiaci sa vyjadrovali
o zážitkoch z workshopu, osobnom prínose , ale i uvažovali o nedávnej histórii Slovenska a veľmi konštruktívne prepájali nedávne časy so súčasnosťou.
Workshop bol skvelou ukážkou kombinácie moderných metód výučby dejín 20. storočia - metóda orálnej histórie a zážitkové vyučovanie, využívajúce simuláciu a hranie rolí - s osobnostnou sociálnou a emocionálnou výchovou, zameranou najmä na pozíciu jednotlivca, prácu v skupine a potrebe brániť sa bezpráviu. Workshop bol inšpirovaný rozprávaním príbehov pamätníkov publikovanými na portáli www.memoryofnations.eu.
Podľa slov účastníčky workshopu Sophie Ginčaiovej, workshop splnil svoje poslanie a posunul žiakov ďalej v pochopení historických súvislostí a pre mladých príťažlivou formou podporil kritické myslenie a schopnosť empatie.
Workshop bol jednoznačne prínosom nielen svojim obsahom, ale i atraktívnou interaktívnou formou akou bol vedený erudovanými lektorkami.