Autor textu: TASR
21.07.2021

Vláda bude rokovať o novelách zákonov v školstve

​​​​​​​V novele zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch sa rezort školstva zameral najmä na vzdelávanie učiteľov.

Na archívnej snímke rokovanie NRSR v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 21. júla (TASR) - Trojica noviel zákonov zo školstva či návrh tvorby pohotovostných zásob na roky 2021 – 2022 z dielne Správy štátnych hmotných rezerv SR zamestnajú vládny kabinet na poslednom avizovanom zasadnutí pred letnou prestávkou. V programe stredajšieho rokovania vlády je zaradený aj návrh opatrení k efektívnemu fungovaniu obchodného registra.
      
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR návrhom novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) chce zefektívniť proces prijímacieho konania na vzdelávanie v stredných školách, nastať má aj komplexná zmena systému poradenstva a prevencie. Okrem spojenej školy sa umožní aj vznik združenia škôl a školských zariadení ako takzvaný školský klaster.
      
​​​​​​​V novele zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch sa rezort školstva zameral najmä na vzdelávanie učiteľov. Zjednodušuje sa aj preukazovanie bezúhonnosti pedagogických a odborných zamestnancov. Zaviesť sa má aj nový inštitút nadpodnikového vzdelávacieho centra, ktorého cieľom bude podporiť predovšetkým vstup malých a stredných podnikov a samostatne zárobkovo činných osôb do systému duálneho vzdelávania. Vyplýva to z návrhu novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, o ktorom bude rokovať vláda.

Gröhling potvrdil, že novely zákonov možno preložia na augustovú vládu

Trojicu noviel zákonov zo školstva, ktoré boli zaradené na stredajšie rokovanie vlády, zrejme preložia až rokovanie vlády po letnej prestávke. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).
      
​​​​​​​"Nám sa v rámci školských zákonov udiala taká nepríjemnosť legislatívno-právna, budeme sa musieť dohodnúť s kolegami, či prerokujeme školské zákony alebo pôjdu na vládu až 18. augusta," povedal šéf rezortu školstva. Keďže všetky tri zákony sú prepojené, tak podľa ministra školstva sa to nemôžeme nechať tak, pretože by sa museli opravovať všetky tri.

Čo treba vedieť o koronavíruse

August 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]