Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
25.06.2021

Košickí gymnazisti uspeli vo svetovom finále inovácií s ekologickým popisovačom

Slovenskí študenti opäť ukázali, že vedia myslieť kreatívne a inovatívne uviedla riaditeľka JA Slovensko Eva Vargová.

Ilustračná snímka, FOTO TASR - Roman Hanc

Košice 25. júna (TASR) – Tím z košického Gymnázia Poštová zvíťazil vo svetovom finále študentskej súťaže sociálnych inovácií Social Innovation Relay (SIR). So svojím projektom ekologického voskového popisovača uspel v konkurencii ďalších víťazov národných kôl z krajín ako Japonsko, Singapur či Španielsko.

Košickí stredoškoláci zaujali porotu inovatívnou technológiou bezodpadových popisovačov vyrábaných z recyklovaného vosku. Pomáhajú tak zabrániť vyhodeniu až 16 ton plastu ročne, ktorý bol doteraz vytváraný používaním klasických fixiek, informovala organizácia Junior Achievement (JA) Slovensko. Študenti košického gymnázia pritom uspeli v tejto súťaži aj vlani, vtedy to bol projekt ekologického tuhého čističa.

Tohtoročné finále sa konalo v utorok (22. 6.) v online priestore. Desať finálnych tímov tvorilo 40 študentov z krajín Európy a Ázie. Medzi tromi víťaznými projektami bol aj ekologický voskový popisovač Scribo Marker, ktorý sa na Slovensku už aj vyrába a predáva v ekologických predajniach. „Víziou Scribo Marker je dosiahnuť, aby každá škola a firma bola ekologicky udržateľnejšia aj vďaka novému spôsobu písania na tabule popisovačmi, ktoré nevyschnú a nepotrebujú plastový obal,“ oznámila organizácia JA Europe, ktorá finále organizovala. 

Študentský projekt Scribo vznikol začiatkom tohto roka náhodou pri učení. Počas písania na bielu tabuľu vyschla žiakom fixka a museli ju vyhodiť. Vtedy si uvedomili, koľko odpadu vytvoria plastové fixky a pustili sa do hľadania ekologickej alternatívy. Napokon si inovatívnu fixku vyrobili sami. Dnes odoberajú voskový odpad z tlačiarní od troch slovenských firiem, ktoré mesačne vyprodukujú až šesť kilogramov voskového odpadu. Z takéhoto množstva dokážu študenti vyrobiť až 1200 ekologických popisovačov. 

pic
Ilustračná snímka, FOTO TASR - Dušan Hein

„Slovenskí študenti opäť ukázali, že vedia myslieť kreatívne a inovatívne. Tím mladých ľudí z Košíc prináša na trh jedinečný podnikateľský nápad so sociálnym aspektom, ktorý rieši globálnu ekologickú výzvu. Projekt Social Innovation Relay inšpiruje študentov na celom Slovensku k sociálnemu podnikaniu, dáva im cenné podnikateľské skúsenosti a zlepšuje zručnosti potrebné pre ich úspešnú budúcnosť,“ uviedla riaditeľka JA Slovensko Eva Vargová.

Projekt SIR sa realizuje v rámci spolupráce Junior Achievement a NN Group, v tomto školskom roku okrem Slovenska aj v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Japonsku, Holandsku, Poľsku, Rumunsku, Singapure a Španielsku.

November 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]